Największa wymiana jeńców: 144 ukraińskich żołnierzy, w tym 95 obrońców zakładów Azowstal wróciło do kraju [RELACJA NA ŻYWO]

2022-06-29 06:40 aktualizacja: 2022-06-30, 06:57
Żołnież pułku Azov w Azowstalu w Mariupolu, Fot. Instagram/kztsky "Orest"
Żołnież pułku Azov w Azowstalu w Mariupolu, Fot. Instagram/kztsky "Orest"
144 żołnierzy ukraińskich, w tym 95 obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, wróciło do domu w wyniku największej jak dotąd wymiany jeńców z Rosją – poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w środę na Facebooku. Ministerstwo obrony Ukrainy powiadomiło, że wśród zwolnionych jeńców było 43 żołnierzy pułku Azow, który bronił Azowstalu, ostatniego ukraińskiego punktu oporu w portowym mieście Mariupol nad Morzem Azowskim. HUR podał, że najmłodszy zwolniony żołnierz ma 19 lat, a najstarszy 65. „Większość zwolnionych Ukraińców ma poważne obrażenia: rany postrzałowe i odłamkowe, obrażenia po wybuchach, poparzenia, złamania, amputowane kończyny. Wszystkim udzielana jest niezwłocznie odpowiednia pomoc medyczna i psychologiczna” – napisano w komunikacie.

22:38 Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina nie będzie miała żadnych relacji z Syrią po uznaniu kontrolowanych przez Rosję "pseudorepublik" - Donieckiej i Ługańskiej  Republiki Ludoweji - w Donbasie.

21:50 Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma stracił tytuł honorowego obywatela miasta Sewastopol. 

21:30 Ukraina. Richard Branson pomoże w odbudowie największego samolotu na świecie.

21:00 Polskie armatohaubice samobieżne Krab z powodzeniem działają na froncie w Ukrainie – oświadczył w środę na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

 

Польські “Краби” успішно працюють на передовій. САУ AHS Krab (САУ «Краб») - це сучасна самохідна гаубиця, що...

Posted by Головнокомандувач ЗС України / CinC AF of Ukraine on Wednesday, June 29, 2022

20:30 Większość ukraińskich obrońców Mariupola, uwolnionych w środę w ramach wymiany jeńców, nie ma rąk albo nóg, ale są szczęśliwi – powiedziała portalowi Suspilne siostra jednego z dowódców obrony kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jeszcze jest w rosyjskiej niewoli.

19:53 Pięć osób poniosło śmierć, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Mikołajów – poinformował na Telegramie mer tego miasta na południu Ukrainy Ołeksandr Sienkewycz. Do zmasowanego ostrzału rakietowego doszło około godz. 6 rano (godz. 5 w Polsce). Jedna z rakiet trafiła w wielopiętrowy dom mieszkalny. Zniszczone zostały piętra od drugiego do czwartego, a odłamki uszkodziły także okoliczne domy.

Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy powiadomiła, że udało się uratować trzy osoby, ale podczas akcji rannych zostało dwóch ratowników. Sienkewycz napisał, że w rezultacie ataku całkowicie spłonęło 11 garaży i osiem samochodów, a także uszkodzony został ośrodek wypoczynkowy oraz infrastruktura portowa i produkcyjna. 

19:26 Siły rosyjskie usiłują zablokować Lisiczańsk w obwodzie ługańskim i przejąć kontrolę nad trasą z tego miasta do Bachmutu w obwodzie donieckim – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Lisiczańsk to ostatnie duże miasto w obwodzie ługańskim, kontrolowane przez siły ukraińskie.

Wojska rosyjskie ostrzelały cywilną i wojskową infrastrukturę w okolicach m.in. Lisiczańska i Siewierska, a także przeprowadziły atak lotniczy w rejonie lisiczańskiej rafinerii. Na kierunku charkowskim siły rosyjskie ostrzeliwały z czołgów, moździerzy i artylerii okolice Charkowa, a także kilku innych miejscowości, m.in. Pryszybu i Iwanówki. Na kierunku słowiańskim wojska rosyjskie przegrupowywały siły i ostrzeliwały m.in. Bohorodiczne, Hruszuwachę i Dowheńke. Przeprowadziły też atak lotniczy w pobliżu Husariwki. Na kierunku bachmuckim siły rosyjskie ostrzeliwały pozycje wojsk ukraińskich w pobliżu kilku miejscowości.

19:12 Akcję ratowania labradora, który utknął w zbombardowanym mieszkaniu na 3. piętrze domu w Mikołajowie na południu Ukrainy, można obejrzeć na nagraniu udostępnionym przez ukraińskie Państwowe Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Facebooku.

O tym, że pies został w mieszkaniu w Mikołajowie, poinformował ratowników jego właściciel, który wcześniej został stamtąd ewakuowany po drabinie. Aby wydostać psa, potrzebny był bardziej skomplikowany sprzęt, sprowadzono więc dźwig z podnoszonym balkonikiem. Na nagraniu widać, że przestraszony labrador początkowo nie chce wyjść z mieszkania na balkonik, ale ratownikom udaje się go przekonać i kiedy zaczyna wraz z nimi opuszczać się z dół, macha nawet ogonem.

„Wśród totalnego bólu i rozpaczy takie wieści są jak promyczek nadziei. Jak nasi chłopcy mogliby zostawić kogoś w nieszczęściu, nawet jeśli ten "ktoś" ma ogon?” – napisano w komunikacie.

 

Серед тотального болю і відчаю ось такі новини – як промінчик надії... У Миколаєві, у знищеному ₚосіянами будинку, в...

Posted by ДСНС України on Wednesday, June 29, 2022

19:08 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej MAEA) poinformowała, że ponownie utraciła połączenie ze swoimi systemami nadzoru, monitorującymi materiały jądrowe w okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południowym wschodzie Ukrainy.

"Fakt, że nasze zdalne zabezpieczenia transmisji danych ponownie nie działają – po raz drugi w ciągu ostatniego miesiąca – tylko zwiększa pilną potrzebę wysłania tam misji"” – stwierdziła w oświadczeniu MAEA. Jak wyjaśniono, połączenie zostało utracone w sobotę "z powodu awarii systemów komunikacyjnych obiektu".

18:33 Sztab koordynacyjny ds. postępowania z jeńcami wojennymi: 144 obrońców Ukrainy zostało zwolnionych w trakcie wymiany niewoli na dużą skalę.

18:25 Założyciel firmy Virgin Galactic, brytyjski miliarder Richard Branson wyraził zainteresowanie w czasie wizyty na Ukrainie projektem nowego samolotu Mrija i współpracą w sferze kosmicznej – oznajmił szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija. Gigantyczny samolot transportowy Mrija został zniszczony w wyniku ataku wojsk rosyjskich.

Arachamija oświadczył, że projekt nowego samolotu już jest opracowywany, a maszyna będzie wyposażona w nowoczesne, cyfrowe oprogramowanie. Jak napisał Arachamija na Telegramie, Branson zadeklarował gotowość pomagania „wszystkim, czym może” i „był mile zaskoczony” optymizmem władz Ukrainy oraz tym, że nawet w takich trudnych chwilach myślą one o tym, jak rozwijać kraj w sferze lotniczo-kosmicznej.

17:57 Ukraiński wywiad: 17 naszych obrońców uwolniono w ramach wymiany jeńców ze stroną rosyjską. Wymianę przeprowadzono w formacie 15 na 17.

17:36 Udział Ukrainy w listopadowym szczycie G20 na indonezyjskiej wyspie Bali będzie zależał od składu jego uczestników oraz od sytuacji w sferze bezpieczeństwa - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na briefingu po spotkaniu z prezydentem Indonezji Joko Widodo, który przyjechał do Kijowa.

"Jestem wdzięczny, panie prezydencie, za zaproszenie do osobistego wzięcia udziału w szczycie. Oczywiście, przyjmuję to zaproszenie. Udział Ukrainy będzie zależał od sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie i składu uczestników szczytu" - przekazał Zełenski.

16:51 Jedna osoba poniosła śmierć, a pięć, w tym dziecko, zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowały władze obwodowe na Telegramie. W rejonie (powiecie) iziumskim na skutek ostrzałów zginął rano mężczyzna, a kobieta odniosła obrażenia. Natomiast w rejonie czuhuiwskim ranne zostały cztery osoby, w tym 11-letnia dziewczynka. 

16:34 Ukraina pochwala nowe stanowisko Sojuszu Północnoatlantyckiego wobec Rosji - oświadczył szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. "Dzisiaj w Madrycie NATO dowiodło, że może podejmować trudne, ale fundamentalnie ważne decyzje. Przyjmujemy z zadowoleniem jego jasne stanowisko wobec Rosji - napisał na Twitterze.

Kułeba, który komentował ustalenia szczytu Sojuszu w Madrycie, oznajmił, że Ukraina pochwala też "akcesję Finlandii i Szwecji" do NATO. "Równie stanowcze i zdecydowane stanowisko wobec Ukrainy pomoże chronić bezpieczeństwo i stabilność" wspólnoty euroatlantyckiej - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

16:13 Siły rosyjskie uprowadzają dla okupu mieszkańców Enerhodaru w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy i żądają za ich zwolnienie 50 tys. hrywien okupu (7500 zł) – poinformował mer miasta Dmytro Orłow na Telegramie. Zakładnicy są torturowani - dodał.

„Teraz w niewoli są setki mieszkańców miasta. Część z nich to wykwalifikowani pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ludzi torturują prądem, biją, tygodniami, a czasem nawet miesiącami trzymają w zamknięciu” – oświadczył Orłow. Według niego okupanci żądają od uprowadzonych, by przyznali się do „nielegalnej działalności”, w tym do udziału w siłach samoobrony miasta, przechowywania broni i by podali nazwiska „wspólników”. Dodał, że „standardowa” stawka za zwolnienie uprowadzonej osoby to 50 tys. hrywien i władze codziennie otrzymuje dwa-trzy zgłoszenia o nowych przypadkach uprowadzeń.

16:11 Jedna osoba poniosła śmierć, a pięć zostało rannych w środę w wyniku dwóch rosyjskich ataków rakietowych w obwodzie czerkaskim w środkowej Ukrainie – poinformował szef władz obwodowych Ihor Taburec, cytowany przez portal Suspilne.

„Mamy dwa ataki w pobliżu centrum obwodowego. Jeden zabity i pięcioro rannych. Uszkodzony został obiekt infrastruktury” – napisał Taburec. Zaapelował przy tym, by nie publikować zdjęć ani nagrań wideo przedstawiających skutki ataku. „Nie narażajcie nas wszystkich na powtórne ataki w tych miejscach” – oznajmił.

15:38 Mam nadzieję, że ta wojna wkrótce się skończy - napisał na Twitterze prezydent Indonezji Joko Widodo, który przyjechał w środę na Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, po czym wyruszy do Rosji na rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem; Widodo zapowiedział wcześniej, że będzie nawoływać Putina do zawieszenia broni.

15:17 Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim - czytamy w deklaracji końcowej szczytu NATO, który odbywa się w Madrycie.

15:02 Ukraina może liczyć na pomoc NATO tak długo, jak będzie ona potrzebna. Sojusz musi współpracować bliżej z partnerami, które podzielają poglądy jego państw członkowskich - powiedział w środę sekretarz generalny Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej na zakończenie szczytu w Madrycie.

14:46 Na 15 lat pozbawienia wolności za zdradę stanu i udział w nielegalnej formacji zbrojnej skazał sąd w Zaporożu na Ukrainie dowódcę oddziału separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej – poinformowała w środę zaporoska prokuratura obwodowa na swojej stronie internetowej.

14:27 "Niemcy wystawią około 15 tys. żołnierzy na potrzeby zwiększenia liczebności sił wysokiej gotowości NATO, które w razie kryzysu mają być gotowe do walki w ciągu zaledwie 10 dni" - poinformowała niemiecka minister obrony Christine Lambrecht, cytowana w środę przez portal tygodnika "Spiegel".

14:16 "W wyniku pożaru składu pocisków, amunicji i materiałów wybuchowych w obwodzie włodzimierskim w Rosji zniszczeniu uległo ponad 400 przeciwpancernych systemów rakietowych typu 9M113 Konkurs. Zginęło co najmniej trzech żołnierzy" - poinformował ukraiński dziennikarz Roman Cymbaliuk.

13:47 Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który w środę bierze udział w szczycie NATO w Madrycie, wyraził przekonanie, że Unia Europejska powinna zwiększyć wydatki na obronność.

"I robimy to. Zdecydowaliśmy, by w nadchodzących latach zwiększyć wydatki na obronność o 200 mld euro. Chcemy wydawać więcej, ale to nie wszystko. Powinniśmy też zmniejszyć poziom fragmentaryzacji, żeby te wydatki były efektywniejsze" - ocenił Michel. 

13:35 Amerykańsko-norweski system obrony powietrznej NASAMS znacząco poprawi sytuację Ukrainy w wojnie z Rosją, ponieważ pozwoli nie tylko przeciwstawić się atakom lotniczym, ale też przechwytywać więcej różnego typu pocisków, w tym rakiet manewrujących - ocenili w środę ukraińscy eksperci wojskowi, cytowani przez agencję Ukrinform.

13:07 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, zwracając się do uczestników szczytu NATO w Madrycie, że mają do czynienia z wyborem: albo pilne wsparcie Ukrainy i jej zwycięstwo nad Rosją, albo w przyszłości "odroczona" wojna Rosji z Sojuszem Północnoatlantyckim.

13:05 Brytyjski rząd dodał w środę kolejnych 13 osób i podmiotów z Rosji do listy objętych sankcjami w związku z napaścią tego kraju na Ukrainę. Wśród nich znaleźli się drugi najbogatszy człowiek Rosji, Władimir Potanin oraz kuzynka Putina, Anna Cywilowa.

12:42 Papież Franciszek w środę nazwał "barbarzyńskim" atak wojsk rosyjskich na centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie modlił się o zakończenie tej, jak mówił, "szaleńczej wojny".

12:19 "Można dziś powiedzieć, że liderzy zachodni są stanowczy jak nigdy dotąd. Rosja spotka się ze zdecydowanym odporem" - tak skomentował środowy szczyt NATO w Madrycie doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

11:44 "Zapraszając Finlandię i Szwecję, by przystąpiły do NATO, zademonstrujemy, że drzwi Sojuszu pozostają otwarte" - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg, rozpoczynając obrady drugiego dnia szczytu NATO w Madrycie, podczas którego spotykają się szefowie państw i rządów.

11:24 Kierująca misją ONZ na Ukrainie Matilda Bogner oświadczyła w środę, prezentując raport o inwazji rosyjskiej na Ukrainę, że ONZ odnotowuje od początku wojny naruszanie międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym zbrodnie wojenne.

11:09 Prokuratura w Kijowie poinformowała w środę, że we współpracy z wydziałem do spraw przestępczości cybernetycznej ukraińskiej policji rozbiła grupę przestępczą, która kradła pieniądze obywatelom Ukrainy, starającym się o otrzymanie pomocy finansowej z krajów Unii Europejskiej.

11:02 "Będziemy nadal wspierać Ukrainę, także dostawami broni, by mogła się bronić przed rosyjską napaścią" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz dziennikarzom, przybywając w środę do Madrytu na szczyt NATO.

10:57 Prezydent USA Joe Biden zapowiedział wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce.

"Potwierdzimy jedność i determinację naszego Sojuszu, by bronić każdego centymetra terytorium NATO" - powiedział Biden w Madrycie. 

10:54 Szesnaście zbrodni wojennych popełniły siły rosyjskie minionej doby w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała w środę ukraińska policja.

10:19 "Władimir Putin mylił się, jeśli myślał, że inwazja na Ukrainę odsunie obecność NATO od jego zachodnich granic. Będzie dokładnie na odwrót" - powiedział w środę w Madrycie przed rozpoczęciem obrad drugiego dnia szczytu NATO premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

10:01 "Dwa najważniejsze założenia i wielkie nadzieje wiążące się ze szczytem NATO w Madrycie to jedność i solidarność, bo one są w ramach Sojuszu najważniejsze. Rosja przestaje być partnerem NATO, dziś jest największym zagrożeniem dla Sojuszu" - powiedział w środę w Madrycie prezydent Andrzej Duda.

09:41 Stewo Pendarowski, prezydent Macedonii Północnej - najmłodszego członka NATO - ostrzegł w środę w Madrycie, że na Bałkanach wciąż jest kilka "niestabilnych punktów", które mogą przyczynić się do destabilizacji całego regionu.

09:11 Rosyjskie siły, którym brakuje nowoczesnej broni precyzyjnego rażenia, są skłonne akceptować wysoki poziom przypadkowych ofiar wśród ludności cywilnej podczas uderzeń rakietowych dalekiego zasięgu - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:29 "Ciała dwóch osób, kobiety i mężczyzny, znaleziono pod gruzami w mieście Dniepr na wschodzie Ukrainy po wtorkowym ataku rakietowym" - poinformował w środę szef obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.

08:02 "Okupacyjne władze w Donbasie otrzymały polecenia dotyczące organizacji tzw. głosowania w sprawie przyłączenia obwodu donieckiego do Rosji. Bezprawne referendum ma zostać przeprowadzone 11 września" - poinformował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

07:58 Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w ostrzale Mikołajewa, miasta na południu Ukrainy, dokonanym w środę rano przez wojska rosyjskie. Jeden z pocisków spadł na wielopiętrowy dom mieszkalny.

07:19 Na kierunku Mikołajewa, na południu Ukrainy, wojska rosyjskie rozmieściły dodatkową baterię systemów przeciwlotniczych S-300WM, by osłonić zgrupowanie sprzętu i uzbrojenia w tym rejonie - podał w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:17 "Dwie osoby zginęły w ciągu dnia we wtorek w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy. Samoloty rosyjskie odpalały tam pociski nie przekraczając granicy z Ukrainą" - poinformował szef obwodu sumskiego Dmytro Żywycki. Pięć osób zostało rannych.

06:06 Na kolonie z Caritas wyjedzie w tym roku ok. 10,5 tys. dzieci - w tym ok. 1,7 tys. ukraińskich. Z innych form aktywności, takich jak półkolonie czy wycieczki przygotowanych przez Caritas diecezjalne, skorzysta ok. 4,3 tys. dzieci.

02:12 We wtorek wieczorem Rosjanie ponownie przypuścili atak rakietowy na Charków w wyniku którego na południu miasta wybuchł pożar, jedna osoba została ranna, poinformowały w Telegramie  lokalne media.

01:35 Od początku inwazji rosyjskiej na pełną skalę ukraińskie organy ścigania zarejestrowały ponad 20 tys. przestępstw związanych z rosyjska agresją  i zbrodni wojennych, poinformowała w środę w Telegramie służba prasowa Prokuratury Generalnej, donosi Ukrinform.

01:11 "Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Madrycie z prezydentem USA Joe Bidenem, a następnie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem" – poinformował w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch

00:34 Minister obrony Ukrainy  Ołeksij Reznikow powiedział we wtorek ukraińskim mediom, że tysiące ukraińskich obrońców już opanowało posługiwanie się bronią przekazaną przez zachodnich partnerów, a szkolenia nadal trwają. Ukraińscy żołnierze szybko się uczą, a każda broń w ich rękach staje się jeszcze skuteczniejsza, cytuje ministra Ukraińska Prawda.

23:38 Rosja zawiesza działalność swoich konsulatów w Sofii i Warnie i zamyka na miesiąc konsulat w Ruse - poinformowała we wtorek wieczorem rosyjska ambasada w Sofii. Wcześniej rząd Bułgarii postanowił wydalić 70 dyplomatów i pracowników placówek Rosji.

 22:49 W pierwszych miesiącach wojny biegliśmy jak sprinterzy, ale teraz biegniemy w maratonie. Nie widzimy końca naszego cierpienia, dlatego musimy zbierać siły, oszczędzać energię. Bardzo trudno jest to wytrzymać przez pięć miesięcy - powiedziała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska we wtorkowym wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN.

21:47 Co najmniej jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim Ukrainy we wtorek – poinformowały władze regionu.

21:37 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się we wtorek do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by sformułowali prawną definicję "państwa terrorystycznego" i ukarali Rosji za jej działania przeciwko ludności cywilnej. Dodał, że Rosja codziennie popełnia akty terroru.

(PAP)