Kierownictwo PE: debata ws. praworządności pod koniec lutego

2018-02-01 15:35 aktualizacja: 2018-10-05, 21:35
A general view of the European Parliament during in a voting on a new fishing law in the EU at the European Parliament in Strasbourg, France, 16 January 2018.  Archiwum Fot. PAP/EPA © 2018 / PATRICK SEEGER
A general view of the European Parliament during in a voting on a new fishing law in the EU at the European Parliament in Strasbourg, France, 16 January 2018. Archiwum Fot. PAP/EPA © 2018 / PATRICK SEEGER
Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego zdecydowała, że na sesji plenarnej, która zaczyna się 28 lutego odbędzie się debata na temat sytuacji w Polsce i głosowana będzie rezolucja w tej sprawie.

To konsekwencja przyjętego w poniedziałek przez komisję wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) projektu rezolucji popierającej uruchomienie przez Komisję Europejską art. 7 traktatu UE wobec Polski.

PE "z zadowoleniem przyjmuje decyzję Komisji (Europejskiej) z dnia 20 grudnia 2017 roku o aktywowaniu art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej w odniesieniu do sytuacji w Polsce i popiera wezwanie Komisji skierowane do polskich władz w celu rozwiązania problemów" - brzmi projekt.

PE wzywa w nim też Radę UE do "podjęcia szybkich działań zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej" oraz wzywa Komisję Europejską i Radę UE "do pełnego i regularnego informowania Parlamentu o poczynionych postępach i działaniach podejmowanych na każdym etapie procedury".

KE uruchamiając w grudniu 2017 roku art. 7 przyjęła zalecenia, w których wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów. (PAP)

stk/ gpal/ ami/ ap/ skr/