Otwarto instalację "Grające drzewo" poświęconą Krzysztofowi Pendereckiemu w Łazienkach Królewskich

2022-06-29 15:52 aktualizacja: 2022-06-29, 15:56
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
W warszawskich Łazienkach Królewskich uruchomiono poświęconą zmarłemu w marcu 2020 r. Krzysztofowi Pendereckiemu instalację multimedialną "Grające drzewo”. Realizatorem projektu jest Instytut Adama Mickiewicza. Na uroczystości była obecna żona kompozytora, Elżbieta Penderecka.

29 czerwca w Łazienkach Królewskich odbyła się uroczysta inauguracja instalacji multimedialnej "Grające drzewo" w ramach projektu "Ogród Pendereckiego". Obecna była Elżbieta Penderecka, żona kompozytora. Wydarzenie uświetnił występ grupy Atom String Quartet.

Idea instalacji "Grającej drzewo" opiera się na zestawieniu natury i muzyki - połączenia ulubionego przez Krzysztofa Pendereckiego. Głównym elementem instalacji jest drzewo, które wraz ze swoim najbliższym otoczeniem – innymi drzewami i osobami - odbija się w kilku lustrach umieszczonych na elemencie w kształcie poziomego kręgu, w którym ukryte są głośniki. Motywem muzycznym instalacji jest utwór "Little partita in the old style", inspirowany twórczością Krzysztofa Pendereckiego napisany przez Piotra Orzechowskiego na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza.

Gdy osoby zainteresowane dźwiękiem zbliżają się do instalacji, czujniki reagują, a dźwięk kompozycji staje się głośniejszy.

"Grające drzewo" wyposażono w czytnik kodów QR, który połączy widzów z elektroniczną platformą "Ogród Pendereckiego", stworzoną przez Instytut Adama Mickiewicza po śmierci kompozytora w marcu 2020 r. Instalacja zachęca do zapoznania się z muzyką Krzysztofa Pendereckiego i promuje jego twórczość.

Obecna na uroczystej inauguracji instalacji Elżbieta Penderecka powiedziała: "Drzewo, natura była dla mojego męża, obok muzyki, czymś najważniejszym. Myślę, że muzyka jest bardzo bliska naturze. Ogród, który powstał w Lusławicach, który zainicjował mój mąż w 1974 r. jest czymś bardzo pięknym. To miłość mojego męża do dendrologii, do natury. I łączył to miejsce właśnie z muzyką. Ogród zainspirował mojego męża do Ósmej Symfonii, czyli utworu, który jest znany dziś na całym świecie”.

Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, powiedziała: "Jeśli wierzyć archaicznym metrykom, to w ogrodzie narodził się człowiek. Tutaj rozpoczęła się nasza historia i tutaj zapisana jest partytura naszego losu. Dla Krzysztofa Pendereckiego ogród był nie tylko piękną inspiracją, ale też metaforą, która stała się elementem jego materialnego dziedzictwa. Dla nas Lusławice stały się inspiracją dla stworzenia cyfrowego projektu Penderecki’s Garden otwartego 29 marca 2020 roku. Od tego czasu rozwijamy tę stronę, dzięki której użytkownicy na całym świecie mogą poznać nie tylko twórczość Pendereckiego, ale także zobaczyć w tym wielkim kompozytorze wspaniałego, szlachetnego humanistę i ogrodnika. Chcemy dotrzeć nie tylko do melomanów, którzy znają jego twórczość, ale także do nowych użytkowników, również poprzez nowe technologie. Stronę odwiedziło już ponad 91 tys. użytkowników".

"Jesteśmy dumni, że w Łazienkach Królewskich możemy prezentować muzykę i twórczość Krzysztofa Pendereckiego. Cudownym dopełnieniem jest dzisiejsza uroczystość i możliwość oddziaływania na zmysły naszych zwiedzających. To miejsce połączone z muzyką Pendereckiego daje nam możliwość sensorycznego doświadczenia i odbioru tej zabytkowej przestrzeni. Jak mówi profesor Wawer tu dzieje się historia. I dzisiaj tego tu doświadczamy" – powiedziała Marianna Otmianowska, zastępczyni dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie.

Instalacja „Grające drzewo” znajduje się w południowej części parku Łazienki Królewskie, kilkadziesiąt metrów od Bramy Południowej, od strony ul. Gagarina.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.(PAP)

kgr/