Włochy. Raptowny dzienny wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Ponad 94 tysiące chorych, 60 osób zmarło

2022-06-29 17:12 aktualizacja: 2022-06-29, 20:32
Pacjenci szpitala covidowego Fot. Giuseppe Lami/PAP/EPA
Pacjenci szpitala covidowego Fot. Giuseppe Lami/PAP/EPA
Ponad 94 tysiące zakażeń koronawirusem zanotowano ostatniej doby we Włoszech - podało w środę ministerstwo zdrowia. Zmarło 60 osób. Dane te wskazują na kolejną, zapowiadaną przez ekspertów, falę pandemii, wywołaną przez subwariant Omikronu.

Obecnie aktywnie zakażonych jest we Włoszech - według oficjalnych danych - 835 tys. osób. 26 procent testów daje wynik pozytywny.

Jak mówią specjaliści, zdecydowana większość przypadków zakażeń subwariantem Omikronu daje lekkie objawy i mija po siedmiu dniach, podczas gdy we wcześniejszych fazach negatywny wynik testu uzyskiwało się nawet po dwóch tygodniach. Najczęstsze objawy to ból głowy i gorączka, bóle mięśniowe i zmęczenie.

"To jasne, że wirus się zmienił. Staje się infekcją dróg oddechowych, podobną do przeziębienia i z wyjątkiem osób osłabionych nie schodzi do płuc" - wyjaśnił wirusolog Mauro Pistello ze szpitala w Pizie. Jak dodał, obecny wariant "zbliża się do koronawirusa, który poznaliśmy przed epidemią w Wuhan i jaki znamy od setek lat".

Podkreśla się zarazem, że obecna faza pandemii różni się także tym, że faktyczna liczba zakażonych jest znacznie wyższa od tej podawanej w codziennych raportach resortu zdrowia. Wynika to z tego, że wiele osób robi domowe testy na koronawirusa, a zatem poza oficjalnymi statystykami. Ludzie ci unikają testów w aptekach po to, aby w przypadku pozytywnego wyniku nie zostać skierowanym na domową izolację.

Z Rzymu Sylwia Wysocka 

mar/