Ukraina. Pod gruzami zbombardowanego centrum handlowego w Krzemieńczuku znaleziono 22 fragmenty ciał [RELACJA NA ŻYWO]

2022-06-30 06:39 aktualizacja: 2022-07-01, 07:50
Wojna na Ukrainie. Fot. Facebook.com/MNS.GOV.UA
Wojna na Ukrainie. Fot. Facebook.com/MNS.GOV.UA
Pod gruzami centrum handlowego w Krzemieńczuku, zaatakowanego w poniedziałek rosyjską rakietą, ratownicy znaleźli 22 fragmenty ciał – powiadomiła w czwartek Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS). Dopiero ekspertyza pozwoli ustalić, ilu osób są to szczątki. Wcześniej władze potwierdziły śmierć 18 osób.

22:45 W wyniku działań wojennych 120 tys. domów i mieszkań oraz 20 tys. bloków mieszkalnych na Ukrainie zostało zniszczonych – powiedział w czwartek minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow.

22:00 Nawet kiedy wojska rosyjskie wycofują się lub ponoszą ogromne straty na Ukrainie, rzecznik ministerstwa obrony Rosji generał Igor Konaszenkow i tak mówi o sukcesach – pisze w czwartek portal Projekt po dokładnym przeanalizowaniu briefingów resortu obrony.

21:47 W Homlu, na południowym wschodzie Białorusi przy granicy z Ukrainą, sąd skazał na siedem dni aresztu jedną z organizatorek imprezy dla dzieci-uchodźców z Ukrainy – powiadomiło Radio Swaboda.

21:30 Z inicjatywy Europejskiego Komitetu Regionów w czwartek w Brukseli zainaugurowano Europejski Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy.

Obok Komitetu Regionów założycielami sojuszu są cztery ukraińskie stowarzyszenia samorządowe, m.in. Związek Miast Ukraińskich, oraz sześć europejskich stowarzyszeń regionów i miast. Inicjatywa stanowi odpowiedź na apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, poparty przez przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, Charles'a Michela i Ursulę von der Leyen.

21:10 Bank Światowy udzielił Ukrainie kredytu w wysokości 446,8 mln euro na wsparcie administracji państwowej w warunkach wojny z Rosją; w ramach tej sumy rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował przekazanie Kijowowi ponad 424 mln euro - powiadomił w czwartek ukraiński resort finansów.

20:37  W czwartek w Warszawie została podpisana deklaracja między Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Polityki Społecznej Ukrainy w sprawie ochrony socjalnej dzieci dotkniętych działaniami wojennymi i konfliktami zbrojnymi.

20:07 Od początku kwietnia na całym terytorium Rosji, od obwodu kaliningradzkiego po Sachalin, trwa uzupełnianie sprzętu wojskowego straconego podczas wojny na Ukrainie - oświadczył w czwartek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk, cytowany przez agencję UNIAN.

19:20 Wojska rosyjskie z częściowym powodzeniem szturmują rafinerię w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim; utrzymują północno-zachodnią i południowo-wschodnią część tych zakładów – poinformował w czwartek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku.

 

Оперативна інформація станом на 18.00 30.06.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Thursday, June 30, 2022

18:50 Kanada przekaże Ukrainie 39 nowych pojazdów opancerzonych i dodatkowe kamery wysokiej rozdzielczości do dronów – poinformował w czwartek premier Justin Trudeau. Ponadto wzmocniony będzie kanadyjski kontyngent wojskowy stacjonujący na Łotwie.

18:40 Od 13 do 29 czerwca Rosja zastosowała broń rakietową przeciwko Ukrainie 202 razy; to o 120 ataków więcej niż w poprzednich tygodniach czerwca – powiedział w czwartek na briefingu generał Ołeksij Hromow, wiceszef głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:10 Pod gruzami centrum handlowego w Krzemieńczuku, zaatakowanego w poniedziałek rosyjską rakietą, ratownicy znaleźli 22 fragmenty ciał – powiadomiła w czwartek Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS). Dopiero ekspertyza pozwoli ustalić, ilu osób są to szczątki. Wcześniej władze potwierdziły śmierć 18 osób.

W wyniku ataku rakietowego na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim dziesiątki osób uznano za zaginione. Na miejscu doszczętnie zniszczonej placówki handlowej wciąż trwa usuwanie gruzów.

„Na godzinę 15.20 (30 czerwca) na miejscu akcji ratowniczej na terytorium centrum handlowego znaleziono kolejne pięć fragmentów ciał. Od początku prac znaleziono 22 fragmenty ciał” – podała DSNS w komunikacie na Facebooku.

17:28 Ukraińskie ataki na Wyspę Węży na Morzu Czarnym były skuteczne i zmusiły Rosjan do wycofania się – powiadomił podczas briefingu w czwartek generał Ołeksij Hromow, wiceszef głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

17:21 Rosja powinna zapewnić, że dwóch Brytyjczyków, schwytanych przez rosyjskie wojska na Ukrainie w trakcie walki po stronie ukraińskiej, nie zostanie straconych zgodnie z wyrokiem śmierci, jaki wydała kontrolowana przez Moskwę tzw. Doniecka Republika Ludowa (DRL) - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) z siedzibą w Strasburgu.

17:00 Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Syrią przy jednoczesnym zachowaniu stosunków konsularnych z tym krajem; decyzja Kijowa ma związek z uznaniem przez Damaszek niepodległości separatystycznych tzw. republik ludowych na wschodzie Ukrainy - oświadczyło w czwartek ukraińskie MSZ.

16:30 Prezydent Joe Biden zapowiedział w czwartek, że USA wkrótce ogłoszą przekazanie Ukrainie systemu obrony powietrznej, radarów oraz dodatkowej amunicji do systemów artylerii rakietowej HIMARS. Zapewnił też, że USA będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak to konieczne, by Ukraina nie została pokonana".

16:00 Kłaniam się nisko konstruktorom i producentom ukraińskiej samobieżnej haubicy Bohdana, ponieważ ten rodzaj uzbrojenia odegrał dużą rolę w wyzwoleniu Wyspy Węży - podkreślił w czwartek na Facebooku dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Walerij Załużny.

 

15:39 Sąd w Czernihowie, na północy Ukrainy, rozpoczął w czwartek rozpatrywanie sprawy karnej wobec rosyjskiego żołnierza oskarżonego o ostrzelanie z czołgu domu mieszkalnego w tym mieście. Wojskowy oskarżony jest o naruszenie praw i zwyczajów wojny.

15:30 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że Rosja stanowi zagrożenie dla Europy i NATO. "Poprzez swoją agresywną politykę Rosja po raz kolejny stanowi zagrożenie dla Europy i Sojuszu" - powiedział w czwartek na zakończenie szczytu NATO w Madrycie, odnosząc się do wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

15:00 Biełsat. Czekolada z takimi hasłami pojawiła się w Jekaterynburgu.

14:30 Punkt rejestracyjny programu wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy uruchomili luteranie w budynku wydawnictwa Augustana w Bielsku-Białej – podały w czwartek służby prasowe Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

14:16 Około 350-400 tys. Ukraińców, deportowanych do Rosji, chce wrócić do kraju – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

„Wiemy o co najmniej 350-400 tys. osób, które chciałyby i pod pewnymi warunkami mogłyby wrócić do Ukrainy. Koncentrujemy się właśnie na nich. Chcemy i możemy im pomóc” – oznajmiła Wereszczuk. Jak zaznaczyła, Państwowa Służba Migracyjna wraz z Ministerstwem Reintegracji opracowały projekt postanowienia rządu i formularz tymczasowego zaświadczenia o powrocie. „Będzie ono obejmować proces identyfikacji. Wszystko zostało opracowane. Wiemy, jak będziemy takie osoby identyfikować i jak będziemy je weryfikować po przyjeździe” – oznajmiła. Nie wykluczyła, że dzięki takiej procedurze na terytorium Ukrainy może spróbować dostać się także wróg. „Do tego są służby specjalne. Będą pracować jak należy” – zaznaczyła.

14:04 W obwodzie mikołajowskim będzie sądzony policjant, który wraz ze wspólnikiem przekazał broń okupantom - informuje Odesa News.

13:58 W Słowiańsku w wyniku ostrzału z amunicji kasetowej rannych zostało sześciu cywilów. Poinformował o tym w Telegramie szef miejskiej administracji wojskowej Wadym Lach - podaje Ukrinform.

13:42 "Przywódca Rosji Władimir Putin od kilku tygodni bezpośrednio kieruje działaniami wojennymi na Ukrainie, co skutkuje wzrostem liczby ostrzałów ze strony wroga. Tak duża intensywność ataków może jednak potrwać maksymalnie miesiąc lub dwa" - ocenił doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko.

13:23 "Globalny kryzys żywnościowy jest bezpośrednim rezultatem ataku Rosji na Ukrainę" - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg w czwartek na konferencji prasowej kończącej szczyt Sojuszu w Madrycie.

13:07 Rosyjskie brudne pieniądze nadal płyną do Wielkiej Brytanii i służą do finansowania wojny na Ukrainie, a za rządowymi obietnicami ukrócenia tego nie idą działania - ocenili w opublikowanym w czwartek raporcie posłowie z brytyjskiej komisji spraw zagranicznych Izby Gmin.

12:36 Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że zatwierdziła polski program pomocy publicznej dla firm dotkniętych inwazją Rosji na Ukrainę w wysokości 1,2 mld euro (5,5 mld złotych). Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram kryzysowych.

12:04 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził postanowienie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) o utworzeniu rejestru oligarchów - poinformowała w czwartek agencja Interfax-Ukraina.

11:57 Rosjanie ostrzelali gospodarstwo rolne pod Krzywym Rogiem. Zniszczony został spichlerz z 40 tonami zboża. Według wstępnych ustaleń nie ma ofiar śmiertelnych - podał Biesłat.

11:04 "Na położonej na Morzu Czarnym Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich" – poinformował w czwartek Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

10:14 "Ustalenia szczytu NATO to krok w dobrym kierunku, ale mam też pewien niedosyt" - stwierdził wiceszef PO, były szef MON Tomasz Siemoniak. "On sam spodziewał się dalej idących decyzji w reakcji na agresję Rosji wobec Ukrainy. Cieszmy się z tego, co zapadło w Madrycie, ale walczmy o więcej" - dodał.

09:24 "Zasadniczym elementem strategii NATO jest jednak odstraszanie; kluczowe jest, by doprowadzić do tego, by wojna się nie rozpoczęła oraz to, by siły wojskowe Sojuszu były zgromadzone w państwie, które może być potencjalnym celem ataku" - podkreślił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

08:56 "Szczyt NATO w Madrycie jest wielkim sukcesem państw Zachodu i wschodniej flanki NATO" - ocenił w czwartek wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Za kluczowe uznał wsparcie dla krajów, które świadczą największą pomoc na rzecz Ukrainy.

08:06 "Dwie osoby poniosły śmierć, a trzy zostały ranne w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego" – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

07:38 Siły ukraińskie odparły rosyjskie próby szturmu na miejscowości w obwodzie charkowskim i donieckim na wschodzie kraju – poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:04 Siły rosyjskie kontynuują działania ofensywne w celu ponownego zajęcia miejscowości na północ od Charkowa, co świadczy o tym, że ambicje terytorialne Kremla nie ograniczają się do Donbasu – poinformował w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).

06:29 Siły ukraińskie odbiły atak śmigłowców rosyjskich na wyzwolone tereny w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformowało w środę wieczorem dowództwo Południe.

04:05 Masowa nieregularna migracja jest jednym z "hybrydowych zagrożeń", które wrogie siły mogą wykorzystać do podważenia stabilności krajów NATO, poinformowano w środę na szczycie NATO w Madrycie, gdzie szefowie państw i rządów przyjęli  nową koncepcję strategiczną Sojuszu - poinformowała agencja Reutera.

01:08 Podczas drugiego dnia szczytu NATO w Madrycie premier Boris Johnson ogłosi przekazanie przez Wielką Brytanię kolejnego miliarda funtów na wsparcie wojskowe dla Ukrainy - poinformował w nocy ze środy na czwartek brytyjski rząd.

23:58 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych, w dniu, w którym na szczycie NATO w Madrycie sformułowano nową koncepcję strategiczną sojuszu, uznając Rosję za najważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim, podkreślił, że nie sposób zagwarantować bezpieczeństwa w Europie bez Ukrainy.

22:38 Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina nie będzie miała żadnych relacji z Syrią po uznaniu kontrolowanych przez Rosję "pseudorepublik" - Donieckiej i Ługańskiej  Republiki Ludoweji - w Donbasie.

21:50 Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma stracił tytuł honorowego obywatela miasta Sewastopol. 

21:30 Ukraina. Richard Branson pomoże w odbudowie największego samolotu na świecie.

(PAP)