Wiceminister Sellin interweniuje w sprawie budowy pawilonów przy murach toruńskiej starówki

2022-06-30 18:01 aktualizacja: 2022-07-05, 12:30
Fot. PAP/Tomasz Więcławski
Fot. PAP/Tomasz Więcławski
Wiceminister Jarosław Sellin zobligował władze Torunia do ponownej dokładnej analizy procesu budowlanego na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Chodzi o dwa pawilony powstające przy murach wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO toruńskiej starówki. Prace budowlane zostały wstrzymane.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski poinformował o otrzymaniu pisma od Generalnego Konserwatora Zabytków, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina ws. budowy dwóch pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim.

"Dotarło do mnie pismo pana ministra - bodaj przedwczoraj po południu, w którym pan minister obliguje mnie do ponownej dokładnej analizy procesu budowlanego w tym miejscu prowadzonego, sprawdzenia wszystkich dokumentów, które dały podstawę do rozpoczęcia budowy" - mówił prezydent Zaleski.

Został on także zobligowany to "sprawdzenia, czy ta inwestycja może być tą, która będzie uznana za zagrożenie dla integralności i autentyzmu miejsca światowego dziedzictwa w Toruniu".

"Obliguje mnie też, zwracając uwagę, że są to jego sugestie, a nie żadna decyzja, żadne rozstrzygnięcie, aby również w tej sprawie przedstawić informacje i wyjaśnienia od samego początku procesu inwestycyjnego" - podał włodarz Torunia.

To PAP jako pierwsza napisała ostatnio, że "czynione są starania o obniżenie pawilonów powstających na Bulwarze Filadelfijskim przy murach wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO toruńskiej Starówki". Taką informację przekazał PAP wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński.

"Czynione są starania, żeby skorygować wysokość i wielkość pawilonów, tak by nie zasłaniały murów obronnych i Bramy Żeglarskiej" - przekazał we wtorek PAP wojewódzki konserwator zabytków Gawiński.

Dodał, że 17 czerwca uczestniczył z Generalnym Konserwatorem Zabytków Jarosławem Sellinem w wizytacji Bulwarów Filadelfijskich.

"Pan minister Sellin, po przejściu Bulwarem Filadelfijskim w towarzystwie dwóch wiceprezydentów miasta, stwierdził, że obniżenie wysokości o co najmniej trzy metry pozwoliłoby na wykonanie zaplanowanych prac bez szkody dla ekspozycji zabytkowych murów" - przekazał we wtorek PAP konserwator Gawiński.

Prezydent Zaleski przekazał w czwartek, że inwestycja jest prowadzona zgodnie z prawomocnym pozwoleniem na budowę. Pawilony mają mieć przeznaczenie w postaci obsługi ruchu turystycznego i budowane są z udziałem środków europejskich.

Włodarz miasta poinformował także o tym, że skierował zapytanie do wojewódzkiego konserwatora zabytków o to, jakie informacje w tej sprawie przekazał wiceministrowi Sellinowi. "Pan minister powołuje się na stanowisko wojewódzkiego konserwatora, a ja tego stanowiska nie mam" - wyjaśniał Zaleski.

Poinformował, że przez najbliższe - najprawdopodobniej kilkanaście dni - roboty budowlane nie będą prowadzone.

"Będzie oczywiście przeprowadzona szczegółowa inwentaryzacja, gdyby doszło do jakiś rozliczeń finansowych, musi być wiadomo, co przed, a co po było ile warte" - powiedział. Dodał, że wstępne rozeznanie wskazuje na to, iż prace prowadzone są zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami. Podkreślił, że nie może w tym momencie odnieść się do przyszłości projektu, bo musi zostać zrealizowana konieczność w postaci sprawdzenia całego procesu, dokumentów, a także m.in. danych o wymiarach budynków w projektach oraz ich rozmiarach w rzeczywistości.

"Nie mam możliwości sugerowania, że jakieś z rozwiązań będzie trafne lub właściwe" - wskazał prezydent Zaleski.

Ponad miesiąc temu zaniepokojenie powstającymi na bulwarze przy Wiśle w Toruniu pawilonami wyraził w rozmowie z PAP Zbigniew Nawrocki, były miejski konserwator zabytków, który w latach 90. XX wieku inicjował i prowadził sprawy związane ze staraniami Torunia o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"Toruń wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury. Obowiązuje też coś takiego, jak obrzeże tego miasta. Jeżeli my wpisujemy mury jako zabytek klasy najwyższej, europejskiej, na listę światowego dziedzictwa, a potem zasłaniamy je pseudonowoczesną architekturą, to my występujemy przeciwko sobie" - wskazał wówczas Nawrocki.

Wcześniej planowane było powstanie kolejnych pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim, na nabrzeżu Wisły, ale miasto poinformowało niedawno, że wycofuje się z planów budowy kolejnych pawilonów w tym miejscu.

W połowie czerwca wojewódzki konserwator zabytków w rozmowie z PAP i Polskim Radiem PiK powiedział "na obecnym etapie to, niestety, zupełnie inaczej wygląda". Gawiński odnosił się w ten sposób do powstających budowli w zestawieniu z prezentowanymi kilka lat temu wizualizacjami.

"W moim przekonaniu to w znacznym stopniu będzie wpływało negatywnie na panoramę Torunia, która jest bardzo znana. Generalnie (budowle - PAP) będą zasłaniały istotne elementy średniowiecznego Torunia, czyli bramy i mury miejskie. To w mojej ocenie jest bardzo niepokojące" - powiedział Gawiński. Zapowiedział pismo w tej sprawie do władz miasta. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

kgr/