Bank Światowy udzielił Ukrainie kredytu w wysokości blisko 450 mln euro

2022-06-30 20:18 aktualizacja: 2022-07-01, 10:13
Fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi
Fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi
Bank Światowy udzielił Ukrainie kredytu w wysokości 446,8 mln euro na wsparcie administracji państwowej w warunkach wojny z Rosją; w ramach tej sumy rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował przekazanie Kijowowi ponad 424 mln euro - powiadomił w czwartek ukraiński resort finansów.

"Pozyskane pieniądze zapewnią finansowanie sektora publicznego. Jesteśmy wdzięczni brytyjskim władzom i Bankowi Światowemu za pomoc w tym trudnym okresie naszej historii" - podkreślił minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko.

Środki finansowe zostaną przeznaczone na wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej i placówek edukacyjnych na szczeblu centralnym i regionalnym - czytamy w oświadczeniu.

Na początku czerwca Bank Światowy poinformował, że jego rada dyrektorów zatwierdziła dodatkowe finansowanie dla Ukrainy w wysokości 1,49 mld dolarów, zwiększając tym samym łączne wsparcie dla Kijowa do ponad 4 mld USD.

9 czerwca rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego Gerry Rice przekazał, że na specjalne konto dla Ukrainy, administrowane przez MFW, Kanada i Niemcy wpłaciły już ponad 2 mld dolarów. Podkreślił, że MFW liczy na zebranie jak największych środków dla Kijowa. (PAP)

kgr/