Rok urzędowania Donalda Tuska na czele Platformy. W sobotę konwencja, która podsumuje czas jego rządów

2022-07-01 18:03 aktualizacja: 2022-07-02, 09:41
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk Fot. PAP/Artur Reszko
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk Fot. PAP/Artur Reszko
W sobotę w Radomiu odbędzie się konwencja Platformy Obywatelskiej, która ma podsumować rok urzędowania Donalda Tuska na czele PO po jego powrocie; ma także zmobilizować struktury partii przed wyborami w 2023 roku.

"Konwencja Przyszłości" PO rozpocznie się w południe w hali widowiskowo-sportowej Radomskiego Centrum Sportu, która może pomieścić ponad 5 tysięcy ludzi. Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział PAP, że spodziewana jest ogromna frekwencja. "To może być największa impreza polityczna od lat" - podkreśli polityk.

Konwencja ma m.in. służyć mobilizacji działaczy i sympatyków partii przed maratonem wyborczym 2023-2024, kiedy to odbędą się kolejno wybory: samorządowe i parlamentarne w przyszłym roku oraz europejskie za dwa lata.

Politycy PO podsumują także roczne, ponowne przewodnictwo Donalda Tuska w Platformie, a także trwający przed ostatni miesiąc projekt "1000 spotkań", polegający na objeździe całego kraju przez parlamentarzystów, a zarządzony na wyjazdowym posiedzeniu klubu KO w Jachrance 23 maja br.

"Chodzi o przywrócenie ludziom wiary, że możemy wygrać z PiS i że wygramy z PiS. Jeździmy po Polsce, sama byłam prawie w 30 miejscowościach tylko w czerwcu i naprawdę za każdym razem słyszałam pytanie: czy naprawdę zrobicie wszystko, aby wygrać, czy jesteście zdeterminowani? Chcemy więc pokazać, że jesteśmy zdeterminowani" - powiedziała PAP posłanka Izabela Leszczyna z zarządu PO.

Zapewniła, że konwencja nie będzie ani początkiem kampanii wyborczej, ani miejscem ogłaszania programu. "To jest czas na mobilizację, pokazanie siły, determinacji i energii. Jestem przekonana, że w sobotę to zrobimy" - zaznaczyła Leszczyna.

Tusk przedstawi plan walki z drożyzną

Główne wystąpienie ma mieć lider partii Donald Tusk. Nakreśli m.in. propozycje programowe partii dotyczące najważniejszych bieżących wyzwań, przede wszystkim walki z drożyzną, rosnącymi ratami kredytów czy zagrożeniami związanymi z agresją Rosji na Ukrainę.

Poza nim ma wystąpić kilku posłów, którzy będą mówić o poszczególnych dziedzinach życia, a także podsumowywać swoje spotkania z Polakami w ramach projektu "1000 spotkań". Głos ma także zabrać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W "Konwencji Przyszłości" wezmą udział nie tylko działacze PO, ale także sympatycy Platformy oraz osoby, które zaangażowały się w projekt Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Zaproszenie na zjazd otrzymali także liderzy ugrupowań współtworzących z PO Koalicję Obywatelską: Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Adam Szłapka (Nowoczesna) oraz Urszula Zielińska i Przemysław Słowik (Zieloni). Mają być jednak także niespodzianki, zarówno personalne, jak i programowe.

To ma być największa konwencja od tej w 2011 roku, gdy Platforma w gdańskiej Ergo Arenie świętowała dziesięciolecie istnienia. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

mar/