Prezydent: zmiany w SN stanowią dziś obowiązujące prawo

2022-07-04 20:09 aktualizacja: 2022-07-05, 09:55
Andrzej Duda. Fot PAP/Rafał Guz
Andrzej Duda. Fot PAP/Rafał Guz
Przewodnicząca Komisji Europejskiej mówiła mi, że rozwiązania w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym, które zaproponowałem, są akceptowane, one zostały uchwalone, dzisiaj stanowią obowiązujące prawo - uważam tę sprawę za załatwioną - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

W rozmowie z Polsat News Andrzej Duda został zapytany był o słowa wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej, która oceniła, że zainicjowana przez niego ustawa dotycząca zmian w Sądzie Najwyższym nie wypełnia zobowiązań zawartych w polskim Krajowym Planie Odbudowy.

"To zdumiewające. Wcześniej, kiedy ta ustawa była na etapie procedowania, kiedy wielokrotnie rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen takie wątpliwości nie były podnoszone. To dla mnie coś nowego" - stwierdził prezydent.

Jak ocenił, "od bardzo dawna Komisja Europejska, Parlament Europejski i inne instytucje europejskie w sposób nieuprawniony wtrącają się w polskie sprawy, przekraczając stanowczo ramy traktatów i swoje kompetencje".

"Przewodnicząca KE mówiła mi, że te rozwiązania, które zaproponowałem, spotykają się z akceptacją; one zostały uchwalone przez parlament, zostały przeze mnie podpisane w formie ustawy i dzisiaj stanowią obowiązujące prawo - ja uważam tę sprawę za załatwioną" - oświadczył prezydent.

Prezydent był również pytany o stalą obecność wojsk NATO w kraju

Po raz pierwszy od czasu, kiedy NATO jest obecne na wschodniej flance, będzie stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce, to jest ogromny przełom, bo to ma charakter absolutnie strategiczny - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda był w poniedziałek w Polsat News pytany o komentarz do słów lidera PO Donalda Tuska, który stwierdził, że ustalenia szczytu NATO są mało ambitne.

"Prezydent USA Joe Biden wobec wszystkich członków NATO wypowiedział słowa o decyzji dotyczącej stałej obecności dowództwa V Korpusu Armii USA w Polsce. To jest informacja z punktu widzenia naszego interesu, ale również bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO najważniejsza, bo to oznacza istotne wzmocnienie amerykańskiego korpusu oficerskiego, przede wszystkim w Polsce. To się przełoży na wiele aspektów obecności amerykańskiej w naszym kraju" - powiedział prezydent.

Dopytywany o stanowisko wobec wypowiedzi Tuska twierdzącego, że w Polsce powinny być dwie brygady wojsk USA, Duda zwrócił uwagę, że obecnie w Polsce jest ponad 11 tysięcy żołnierzy armii USA, a "to jest największa obecność w tej części Europy". "W żadnym kraju wschodniej flanki NATO tak wielkiej liczby amerykańskich żołnierzy nie ma, to jest większa obecność, niż ktokolwiek kilka lat temu się spodziewał" - powiedział.

"To jest obecność stała, chcę to jasno podkreślić, po raz pierwszy od czasu, kiedy NATO jest obecne na wschodniej flance. To jest ogromny przełom, bo to ma charakter absolutnie strategiczny" - podkreślił Duda.

Dodał, że z punktu widzenia Polski bardzo ważna jest przyjęta nowa koncepcja strategiczna, gdzie Rosja jest określona mianem najpoważniejszego zagrożenia dla NATO. (PAP)

Autor: Mikołaj Małecki, Piotr Śmiłowicz

kgr/