Plac 5 Rogów już gotowy i dostępny dla warszawiaków

2022-07-05 14:01 aktualizacja: 2022-07-05, 23:08
Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Albert Zawada
Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Albert Zawada
Ratusz zaprasza na uroczyste otwarcie przebudowanej okolica zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej. Z tej okazji we wtorek zorganizowano specjalny spacer z varsavianistą. Na plac wjadą tylko samochody z odpowiednim identyfikatorem.

Przebudowany plac 5 Rogów zdaniem stołecznego ratusza stanie się miejscem przyjaznym dla pieszych i rowerzystów. Ograniczony zostanie w tym miejscu ruch samochodów, będą jeździły tylko autobusy komunikacji miejskiej.

Nowy wygląd placu Pięciu Rogów nie u wszystkich zyskał uznanie.

"Tam jest mnóstwo betonu. Zamiast zrobić jakiś trawnik, klomby, krzewy to wstawili drzewa do betonu. One się tam będą gotować. Ale to nie wszystko. Praktycznie nie ma drzew przy Brackiej. Wycięli mnóstwo drzew przy budowie tego wszystkiego i nie posadzili żadnych na zmianę. Przy Smyku nie ma ani jednego drzewa" - powiedział PAP miejski aktywista Jan Śpiewak. "To jakiś dramat" - dodał.

Zaznaczył, że jak na długi remont to zmian jest niewiele. "Prosty remont, a zajmuje im to tyle czasu. Co tam zrobili? Wymienili jedynie nawierzchnię. Ten remont powinien trwać góra 3 miesiące" - powiedział Śpiewak.

"Centrum wygląda jak slums, to betonowa pustynia, efekt wyspy ciepła. Gdy ja zaczynałem być radnym, to w śródmieściu było ponad 125 tysięcy mieszkańców, teraz nie ma nawet 100 tysięcy. Oni aktywnie prowadzą politykę wyrzucania ludzi ze śródmieścia. Mają być tu mieszkania na krótkoterminowy wynajem i beton" - zaznaczył.

Do zarzutów aktywisty odniósł się rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski. "Na Brackiej musieliśmy wyciąć uschnięte drzewa, a w zamian posadziliśmy nowe" - powiedział PAP Dybalski. Zaznaczył, że wygląd placu bardzo się zmienił. "Kiedyś tu było skrzyżowanie z dużym natężeniem ruchu samochodowego, a teraz powstał miejski plac. Posadziliśmy tam 22 pięknych klonów polnych, którym będą się jeszcze pięknie rozrastały korony. Zostały tak posadzone, żeby podkreślić schemat ulic" - powiedział rzecznik. Zapewnił, że drzewa mają zapewnione optymalne warunki do życia. "Zostały posadzone w specjalnych stelażach. Umożliwiają one wzrost bryły korzeniowej i chronią korzenie przed naciskiem posadzki placu" - wyjaśnił.

Specjalnie dobrane były też ogromne płyty, którymi wyłożony jest plac. "Odbijają światło" - zaznaczył Dybalski. Dla ochłody na placu znajdzie się też sadzawka ze świeżą wodą.

Wjazd na plac prywatnymi samochodami zostanie ograniczony. Będzie możliwy tylko dla aut ze specjalnymi identyfikatorami NC. Przypilnują to kamery, których zadaniem będzie skanowanie tablic rejestracyjnych wjeżdżających na plac samochodów. Po porównaniu z rejestracjami posiadaczy identyfikatorów, zdjęcia aut, które nie są uprawnione do wjazdu, zostaną przesłane do policji.

Strefa działania identyfikatora obejmuje ulice: Szpitalną (na odcinku Przeskok – Chmielna, posesje po stronie nieparzystej od początku do numeru 5 włącznie oraz po stronie parzystej od początku do numeru 6 włącznie), Chmielną (na odcinku Bracka – Nowy Świat, posesje po stronie nieparzystej od początku do numeru 15 włącznie oraz po stronie parzystej od początku do numeru 20 włącznie) i Bracką (na odcinku Chmielna – Krucza; posesje o numerach 22 i 25).

Oficjalne otwarcie nowego placu Pięciu Rogów odbędzie się we wtorek 5 lipca. O godzinie 17.30 spod Domu Braci Jabłkowskich przy pl. Pięciu Rogów dziennikarz, varsavianista i miłośnik architektury Jerzy S. Majewski ruszy na spacer, w czasie którego opowie o historii placu Pięciu Rogów, ale też ulic, które ten plac tworzą. Wstęp wolny.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

kgr/