Protesty rolników w Holandii. W części supermarketów zaczyna brakować nabiału i warzyw

2022-07-05 15:02 aktualizacja: 2022-07-06, 16:40
W niektórych sieciach supermarketów nie da się już kupić nabiału i warzyw. Fot. PAP/ EPA/ROB ENGELAAR
W niektórych sieciach supermarketów nie da się już kupić nabiału i warzyw. Fot. PAP/ EPA/ROB ENGELAAR
Blokady centrów dystrybucyjnych sieci supermarketów, prowadzone przez rolników w Holandii, sprawiły, że na półkach w sklepach zaczyna brakować towarów - alarmują holenderskie media. W niektórych sieciach nie da się już kupić nabiału i warzyw.

Rolnicy, którzy od poniedziałku protestują w Holandii przeciwko rządowej polityce ograniczania emisji tlenku azotu, postanowili blokować centra dystrybucyjne supermarketów.

„Domagamy się odblokowania naszych centrów i zdecydowanych działań policji” – powiedział Marc Jansen, dyrektor Centralnego Biura ds. Handlu Żywnością (CBL), cytowany przez portal NOS.

Jansen ostrzegał w poniedziałek, że blokada spowoduje niedobory podstawowych produktów, takich jak pieczywo, warzywa, owoce i mleko.

Protest rolników w Holandii. W supermarketach puste półki

Teraz okazuje się, że miał rację. Jak informują media we wtorek, w wielu miejscach kraju konsumenci zauważają w supermarketach puste półki. „Zaczyna brakować świeżych produktów, takich jak nabiał czy warzywa” – podaje NOS.

Jak informuje portal RTL Nieuws, we wtorek po południu zablokowanych było jeszcze siedem punktów zaopatrujących m.in. sieci Lidl i Aldi. W poniedziałek blokowanych było 20 centrów.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

mmi/