Znana szwedzka lekarz psychiatra ofiarą nożownika. Policja: podejrzany nie ma związku z Nordyckim Ruchem Oporu

2022-07-07 15:21 aktualizacja: 2022-07-07, 20:22
Policja schwytała nożownika z Visby Fot. Henrik Montgomery/PAP/EPA
Policja schwytała nożownika z Visby Fot. Henrik Montgomery/PAP/EPA
33-letni mężczyzna, który w środę śmiertelnie ugodził nożem 60-letnią kobietę podczas festynu z politykami na Gotlandii, cierpi na chorobę psychiczną, był pod wpływem narkotyków - podała w czwartek szwedzka prokuratura. Ofiarą jest znana lekarz psychiatra.

Według prokurator Petry Goetell nożownik przyznał się do winy, a także złożył ogólne wyjaśnienie, iż jego celem była "psychiatria".

Jak przekazał szwedzki Związek Gmin oraz Regionów (SKR), ofiarą śmiertelną ataku jest lekarz psychiatra Ing-Marie Wieselgren, która pełniła w tej organizacji funkcję koordynatora ds. leczenia psychiatrycznego. Kobieta często wypowiadała się w mediach na temat zdrowia psychicznego.

Goetell oświadczyła, że "na chwilę obecną nie są brane pod uwagę powiązania podejrzanego z Nordyckim Ruchem Oporu (NMR)". Wcześniej o takich związkach informowała gazeta "Expressen".

W Visby na Gotlandii trwa tradycyjny polityczny Tydzień Almedalen (od nazwy parku) zwany świętem demokracji podczas, którego politycy uczestniczą w debatach, a także spotkają się z wyborcami. Ofiara nożownika była w drodze na seminarium. (PAP)

mar/