O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Trump: nowa NAFTA warunkiem zdjęcia ceł na stal z Kanady i Meksyku

Prezydent USA Donald Trump zasugerował w poniedziałek na Twitterze, że tylko podpisanie "nowej i uczciwej" umowy o wolnym handlu z Kanadą i Meksykiem (NAFTA) może zagwarantować tym dwóm krajom wyłączenie z ceł na import stali i aluminium.

epa06529049 US President Donald J. Trump delivers remarks on the 14 February shooting at Marjory Stoneman Douglas High School in Parkland, Florida; in the Diplomatic Reception Room of the White House in Washington, DC, USA, 15 February 2018. The shooting in Parkland, Florida, left 17 people dead.  EPA/MICHAEL REYNOLDS 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2018 / MICHAEL REYNOLDS
PAP/EPA © 2018 / MICHAEL REYNOLDS / epa06529049 US President Donald J. Trump delivers remarks on the 14 February shooting at Marjory Stoneman Douglas High School in Parkland, Florida; in the Diplomatic Reception Room of the White House in Washington, DC, USA, 15 February 2018. The shooting in Parkland, Florida, left 17 people dead. EPA/MICHAEL REYNOLDS Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2018 / MICHAEL REYNOLDS

"Mamy duże deficyty handlowe z Meksykiem i Kanadą - napisał Trump na Twitterze. - NAFTA, która jest właśnie renegocjowana, była dla USA złym układem. (Spowodowała) masową relokację firm i miejsc pracy. Taryfy na stal i aluminium zostaną zniesione wyłącznie, jeśli podpisana zostanie nowa i uczciwa NAFTA".

Dodatkowo Trump chce, by Kanada "lepiej traktowała naszych rolników", a Meksyk musi "zrobić znacznie więcej, by powstrzymać napływ narkotyków do USA", gdyż "nie zrobili tego, co należy".

Trump oświadczył pod koniec zeszłego tygodnia, że nałoży na import stali cło w wysokości 25 proc., a na import aluminium - 10 proc. Nie sprecyzował jednak, czy decyzja dotyczyć będzie importu z Kanady i Meksyku. Przedstawiciele rządu Kanady powiedzieli w piątek, że z uwagi na głęboką integrację rynków obu krajów Kanada będzie starała się o wyłączenie z nowych taryf.

Z inicjatywy Waszyngtonu Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk są obecnie w trakcie renegocjacji trójstronnego układu o wolnym handlu (NAFTA). Siódma runda rozmów ruszyła 25 lutego w stolicy Meksyku i ma potrwać do 6 marca. Ósma planowana jest na marzec w Waszyngtonie.

Tymczasem w Meksyku 30 marca rusza kampania przed wyborami prezydenckimi, które zaplanowane są na 1 lipca. (PAP)

ami/ kar/

Tematy

Zobacz także

  • Zohran Mamdani. Fot. PAP/EPA/SARAH YENESEL
    Zohran Mamdani. Fot. PAP/EPA/SARAH YENESEL

    Porażka Trumpa, sukces młodzieży. Media o zwycięstwie Mamdaniego w Nowym Jorku

  • Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/Aaron Schwartz
    Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/Aaron Schwartz

    Tomahawki dla Ukrainy. Trump: muszę jeszcze dowiedzieć się kilku rzeczy

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/FRANCIS CHUNG / / POOL
    Donald Trump. Fot. PAP/EPA/FRANCIS CHUNG / / POOL

    Trump: daję Hamasowi ostatnie ostrzeżenie

  • J.D. Vance. Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN
    J.D. Vance. Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN

    Wiceprezydent USA: Europa będzie musiała zagwarantować "lwią część" bezpieczeństwa Ukrainy

Serwisy ogólnodostępne PAP