O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Europejska Agencja Kosmiczna zrywa współpracę z Roskosmosem

Zarząd Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) podjął we wtorek decyzję o zakończeniu współpracy z rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos w zakresie misji ExoMars-2022, mającej na celu zbadanie Marsa - poinformował dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher.

Fot. Pixabay (grafika ilustracyjna)
Fot. Pixabay (grafika ilustracyjna)

"Zarząd upoważnił mnie do zakończenia zawieszonej dotychczas współpracy z Roskosmosem w zakresie misji ExoMars Rover i Surface Platform" – powiedział Aschbacher, dodając, że 20 lipca ujawni szczegóły współpracy z innymi partnerami w sferze kosmicznej.

Wspólna misja Roskosmosu i ESA ExoMars miała na celu zbadanie Marsa. W 2016 r. na Czerwoną Planetę wystrzelono marsjański naukowy pojazd orbitalny i demonstracyjny moduł lądowania Schiaparelli.

Kolejna misja lądowania łazika ExoMars na powierzchni Czerwonej Marsa miała odbyć się w tym roku. Jednak w marcu ESA odmówiła współpracy z Roskosmosem w rozwoju misji z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. (PAP)

mmi/

Zobacz także

  • W Bremie podpisano list intencyjny w sprawie budowy ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce Fot. X/@AschbacherJosef
    W Bremie podpisano list intencyjny w sprawie budowy ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce Fot. X/@AschbacherJosef

    Pierwszy krok na drodze do budowy ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce

  • Sławosz Uznański-Wiśniewski i Donald Tusk Fot. PAP/Rafał Guz
    Sławosz Uznański-Wiśniewski i Donald Tusk Fot. PAP/Rafał Guz

    Czy w Polsce będzie ośrodek Europejskiej Agencji Kosmicznej?

  • Polski astronauta, członek załogi misji Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski (C) podczas powitania w Porcie Lotniczym im. Chopina na Okęciu w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański
    Polski astronauta, członek załogi misji Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski (C) podczas powitania w Porcie Lotniczym im. Chopina na Okęciu w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański

    Sławosz Uznański-Wiśniewski: to niesamowita duma reprezentować Polaków w kosmosie [NASZE WIDEO + ZDJĘCIA]

  • Sławosz Uznański-Wiśniewski, fot. PAP/Leszek Szymański
    Sławosz Uznański-Wiśniewski, fot. PAP/Leszek Szymański

    Wiadomo, kiedy Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Serwisy ogólnodostępne PAP