Padł rekord upałów w Europie. Prawie 50 stopni gorąca

2022-07-13 16:45 aktualizacja: 2022-07-14, 10:00
Mieszkańcy nabierają wody z basenu, by gasić płomienie w Canecas na przedmieściach Lizbony, fot. PAP/EPA/MARIO CRUZ
Mieszkańcy nabierają wody z basenu, by gasić płomienie w Canecas na przedmieściach Lizbony, fot. PAP/EPA/MARIO CRUZ
Stacje telewizyjne w Portugalii twierdzą w środę, że po południu w środkowej części kraju mógł paść europejski rekord upałów, kiedy słupki rtęci osiągnęły 49 C. Upały powyżej 45 stopni są też na zachodzie i południu Hiszpanii. A na północy szaleją pożary.

Według lizbońskiej telewizji TVI meteorolodzy sprawdzają temperaturę w dystrykcie Leiria, w środkowej Portugalii, gdzie w rejonie miejscowości Pombal termometry miały pokazać po południu 49 stopni Celsjusza.

Stołeczna telewizja zauważa, że właśnie w rejonie tej miejscowości występują od poniedziałku jedne z największych pożarów w Portugalii.

O prawdopodobnie pobitym rekordzie upałów w Europie donosi też telewizja SIC, według której w miejscowości Coruche, w dystrykcie Santarem, również położonym w centralnej części kraju, upał miał dojść do 48,8C.

“Taka temperatura jest maksymalną zanotowaną w Europie. Wystąpiła na włoskiej Sycylii w 2021 r.”, podał SIC.

Dotychczas najwyższa na terenie Portugalii temperatura wyniosła 47,3C. Rekord padł w sierpniu 2003 r. we wsi Amareleja, w dystrykcie Beja, na południowym wschodzie kraju.

Upały i pożary w Hiszpanii

Fala upałów utrzymująca się od blisko tygodnia nad Półwyspem Iberyjskim nasiliła się w środę także w Hiszpanii. W zachodniej i południowej części tego kraju termometry przekroczyły 45 stopni. Największe upały występowały w środowe popołudnie w sąsiadujących z Portugalią wspólnotach autonomicznych Estremadury oraz Andaluzji.

Jak odnotowali eksperci z państwowego instytutu meteorologii Hiszpanii (Aemet), w środę tropikalne upały utrzymywały się zarówno na terenach rolniczych, jak też wewnątrz aglomeracji miejskich.

W środę po południu jednym z najgorętszych miast Hiszpanii był Badajoz, na zachodzie kraju, gdzie słupek rtęci przekroczył 45 stopni.

Fala gorącego powietrza doprowadziła w Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, do licznych pożarów. Największe straty spowodowały one w prowincji Ourense, gdzie od poniedziałku spłonęło ponad 500 hektarów lasów i łąk.

Według oczekiwań synoptyków z Aemet tropikalna pogoda utrzyma się w Hiszpanii co najmniej do poniedziałku, szczególnie w regionach usytuowanych w pobliżu granicy z Portugalią.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

js/kw