48 cudzoziemców próbowało w czwartek przedostać się z Białorusi do Polski. Mieli rosyjskie wizy

2022-07-15 08:53 aktualizacja: 2022-07-15, 12:24
Patrol Straży Granicznej Fot. PAP/Artur Reszko
Patrol Straży Granicznej Fot. PAP/Artur Reszko
48 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w piątek rano Straż Graniczna. Duża grupa migrantów przeszła przez rozlewiska rzeki.

Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród 48 osób była duża, 28-osobowa grupa mężczyzn, w której znajdowali się m.in. obywatele Nigerii, Maroka i Wybrzeża Kości Słoniowej. Mężczyźni przeszli nielegalnie przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży.

SG podała, że cudzoziemcy mieli rosyjskie wizy.

Budowa stalowej zapory na granicy ma zakończyć się do połowy lipca. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

mar/