Skandal z amerykańskimi żołnierzami w Niemczech. Jeździli skuterami pod wpływem. Cała jednostka ukarana

2022-07-15 12:47 aktualizacja: 2022-07-15, 15:11
Amerykańscy żołnierze, fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
Amerykańscy żołnierze, fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
Żołnierze stacjonującej w Niemczech amerykańskiej 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej dostali tymczasowy zakaz opuszczania bazy wieczorami i spożywania alkoholu po tym, jak pięciu wojskowych z tej jednostki usłyszało zarzuty prowadzenia skuterów elektrycznych pod wpływem alkoholu w Norymberdze - podała CNN za rzecznikiem amerykańskiej armii w Europie Johnem Tomassim.

Ukarana została cała brygadowa grupa bojowa, w której skład wchodzi około 3 tys. żołnierzy. Ograniczenia mają zostać zniesione po przejściu przez żołnierzy szkolenia o przestrzeganiu niemieckiego prawa dotyczącego prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Jak przekazuje CNN, szkolenie zostanie zakończone prawdopodobnie w nadchodzący weekend.

Amerykańska jednostka, której stałe miejsce dyslokacji znajduje się w Fort Stewart w stanie Georgia, minionej zimy została rozmieszczona w Niemczech w ramach inicjatywy wojskowej USA mającej na celu wsparcie sojuszników Waszyngtonu w Europie Wschodniej w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podaje CNN.

Stacja komentuje, że spożywanie alkoholu przez żołnierzy jest od lat uważane za ważną kwestię w wojsku w związku z obawami, że może to prowadzić do niewłaściwego zachowania wojskowych zarówno w bazie, jak i poza nią. (PAP)

js/