Czwarta dawka szczepionki? Decyzja najpewniej jeszcze w tym tygodniu

2022-07-18 08:10 aktualizacja: 2022-07-18, 15:13
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bielecki
W tym tygodniu zbierze się Rada ds. Covid-19 i Rada ds. szczepień. Temat IV dawki dla osób 60+ będzie jednym z głównych i od decyzji tych dwóch rad zależy, jaka będzie decyzja ministra zdrowia. Myślę, że w tym tygodniu się tego dowiemy - poinformował wiceszef MZ Waldemar Kraska.

Kraska był pytany w poniedziałek w "Sygnałach dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia o to, jaką decyzję podjął minister zdrowia w sprawie IV dawki dla grupy osób w wieku 60-79 lat.

"W tym tygodniu zbierze się Rada ds. Covid-19, ale też Rada ds. szczepień. Myślę, że ten temat będzie tam na pewno jednym z głównych tematów i od tego, od decyzji tych dwóch rad, zależy to, jaka będzie decyzja ministra zdrowia. Myślę, że w tym tygodniu się dowiemy" - powiedział Kraska.

Dopytywany o to, ku jakiej decyzji on sam by się skłaniał, odpowiedział: "Tak samo jak zarekomendowała to Europejska Agencja Leków, żeby jednak wprowadzić dodatkowe szczepienie drugą dawką (przypominającą) powyżej 60. roku życia".

8 lipca minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że prawdopodobnie będą zalecenia stosowania jej dla całej populacji.

Aktualnie IV dawka szczepień po upływie 150 dni od trzeciej dawki (tzw. boostera) jest w naszym kraju zalecana u osób w wieku co najmniej 80 lat. Zaleca się ją także osobom z osłabioną odpornością. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

kgr/