Upały uszkodziły pas startowy na lotnisku w Luton pod Londynem. Wstrzymano loty

2022-07-18 18:49 aktualizacja: 2022-07-19, 09:26
Fot. PAP/Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. PAP/Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)
Z powodu uszkodzenia pasa startowego, będącego efektem przechodzącej przez Wielką Brytanię fali upałów, w poniedziałek po południu wstrzymano loty z lotniska w Luton pod Londynem, skąd obsługiwanych jest wiele lotów do Polski.

"Wskutek dzisiejszych wysokich temperaturach zidentyfikowano defekt powierzchni na pasie startowym. Inżynierowie zostali natychmiast wezwani na miejsce i prace naprawcze są obecnie w toku, aby wznowić operacje tak szybko, jak to możliwe. Chcielibyśmy przeprosić za spowodowane niedogodności" - oświadczył rzecznik lotniska. 

Na lotnisko London-Luton (LLA) latają samoloty przewoźników nisko kosztowych, w tym węgierska linia Wizz Air, która obsługuje wiele połączeń do Polski.

Upał spowodował także topnienie asfaltu w bazie sił powietrznych RAF Brize Norton w hrabstwie Oxfordshire, choć jak zapewniło dowództwo lotnictwa, nie wpłynęło to na loty, gdyż samoloty wojskowe mogą korzystać z alternatywnego pasa startowego. 

W poniedziałek i we wtorek na większej części terytorium Anglii obowiązuje najwyższy, czerwony, poziom ostrzeżenia z powodu upałów. Jak się oczekuje, temperatura we wtorek może dość nawet do 40 st. C. (PAP)

mmi/