Prezydent rozważa zwołanie Rady ds. Środowiska z udziałem posłów klubu Lewicy

2022-07-20 12:34 aktualizacja: 2022-07-20, 13:53
Pałac Prezydencki, Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Pałac Prezydencki, Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Prezydent Andrzej Duda bardzo poważnie rozważa zwołanie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych, na którą zaproszeni byliby też przedstawiciele klubu Lewicy, by w gronie ekspertów omówić zagrożenia i ryzyka związane z bezpieczeństwem energetycznym - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Posłowie klubu Lewicy zaapelowali w środę do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego. Cena węgla w Polsce oszalała, a rząd i premier Mateusz Morawiecki nie radzą sobie z tym kryzysem - uzasadniał szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

O apel polityków klubu Lewicy PAP spytała w środę szefa Gabinetu Prezydenta Pawła Szrota. "Mamy do czynienia z bardzo poważnymi problemami z energią w Europie i w naszym kraju, wywołanymi wojną Władimira Putina z wolnym światem i rosyjską grą dostawami surowców energetycznych" - podkreślił Szrot.

Jak zaznaczył, prezydent uważa, że "rząd powinien zrobić wszystko, by zapewnić Polakom dostawy energii po rozsądnych cenach".

"Jeśli chodzi o wniosek Lewicy, pan prezydent bardzo poważnie rozważa zwołanie prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych - rady eksperckiej, działającej przy Narodowej Radzie Rozwoju - na którą byliby zaproszeni również przedstawiciele klubu Lewicy, by w gronie ekspertów omówić te najpoważniejsze zagrożenia i ryzyka związane z bezpieczeństwem energetycznym" - powiedział prezydencki minister.

Prezydent Duda powołał Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych w czerwcu ub. roku. Jak czytamy na stronie KPRP, do jej zadań należy m.in. wsparcie działań głowy państwa w kontekście analizy aktualnych problemów w zakresie środowiska, energii i zasobów naturalnych; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych w tych tematach, a także tworzenie forum debaty i dialogu w tym zakresie.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

kw/