O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kowalczyk: w 2019 r. chcemy zbudować ok. 5 tys. drewnianych mieszkań w Mieszkaniu plus

Chcemy wybudować w 2019 roku ok. 5 tys. drewnianych domów lub mieszkań dla 5 tys. rodzin - powiedział w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że planowana jest budowa nie tylko domów jednorodzinnych, ale także wielorodzinnych.

Warszawa, 02.02.2018. Minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej, 2 bm. w siedzibie resortu w Warszawie. Briefing dotyczył aktualnej sytuacji w Puszczy Białowieskiej. (ls/doro)  Archiwum PAP/Leszek Szymański
Archiwum PAP/Leszek Szymański / Warszawa, 02.02.2018. Minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej, 2 bm. w siedzibie resortu w Warszawie. Briefing dotyczył aktualnej sytuacji w Puszczy Białowieskiej. (ls/doro) Archiwum PAP/Leszek Szymański

Kowalczyk w czwartek w Radiu Plus zapytany, na jakim etapie są prace nad "drewnianym Mieszkaniem plus", który był zapowiedziany ponad pół roku temu, odparł: "my chcemy zrobić w 2019 r. ok. 5 tys. domów, mieszkań; 5 tys. rodzin zaopatrzymy w mieszkania lub domy drewniane".

"Ten program domów drewnianych będzie wpisywał się w cały program rządowy Mieszkanie plus, więc będzie to na takich samych warunkach, a więc na wynajem, na wynajem z dochodzeniem do własności. To będą takie same warunki jak dla pozostałych użytkowników programu Mieszkanie plus" - podkreślił szef MŚ.

"Charakterystyczne będzie to, że będą to domy drewniane. Będą to domy jednorodzinne, ale nie tylko - będą domy wielorodzinne" - powiedział.

Kowalczyk zapowiadał wcześniej, że pierwsze drewniane domy z programu Mieszkanie plus będą wybudowane w tym roku na południu Polski na gruntach Lasów Państwowych. Podkreślił wówczas, że takie domy są tańsze w budowie i energooszczędne.

Przyznał, że w 2016 roku program Mieszkanie plus miał inny kształt - np. koszt wynajmu mieszkania miał wynosić od 10-20 zł za metr kwadratowy. "Natomiast te zamiary mogłyby się spełnić, jeślibyśmy w to włożyli grunty Skarbu Państwa jako udział w budownictwie" - tłumaczył.

"Zmieniło się podejście i filozofia programu Mieszkanie plus i będzie on funkcjonował na normalnych warunkach rynkowych, natomiast dla najuboższych planowane są dopłaty do czynszów" - powiedział. Dodał, że "ceny najmu będą cenami rynkowymi".

"Trochę nie jestem do końca usatysfakcjonowany. Przede wszystkim tempo - to jest już trzeci rok, a my tak naprawdę przygotowujemy się na przyszły rok, gdy - zgodnie z zapowiedziami - ma się rozpocząć intensywna budowa" - podsumował Kowalczyk. (PAP)

autor: Katarzyna Fiuk, Michał Boroń

edytor: Dorota Skrobisz

kfk/ mick/ skr/

Zobacz także

  • Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
    Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Michał Kurtyka kandydatem na szefa OECD

  • Gdynia, 17.10.2020. Kenijka Peres Jepchirchir zwyciężyła w World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 - mistrzostwach świata w półmaratonie w Gdyni. Fot. PAP/Adam Warżawa
    Gdynia, 17.10.2020. Kenijka Peres Jepchirchir zwyciężyła w World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 - mistrzostwach świata w półmaratonie w Gdyni. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Mistrzostwa Świata w półmaratonie w Gdyni. Triumf i rekord Kenijki Peres Jepchirchir [GALERIA ZDJĘĆ]

  • Warszawa, 03.08.2020. Protest Greenpeace na gmachu Ministerstwa Środowiska. Fot. PAP/Marcin Obara
    Warszawa, 03.08.2020. Protest Greenpeace na gmachu Ministerstwa Środowiska. Fot. PAP/Marcin Obara

    Zakończono protest Greenpeace na gmachu Ministerstwa Środowiska; 15 osób zatrzymanych

  • epa07023479 Ott Tanak of Estonia drives his Toyota Yaris  WRC during the Rally Turkey 2018 as part of the World Rally Championship (WRC) near Marmaris, Turkey, 15 September 2018.  EPA/NIKOS MITSOURAS 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2018 / NIKOS MITSOURAS
    PAP/EPA © 2018 / NIKOS MITSOURAS / epa07023479 Ott Tanak of Estonia drives his Toyota Yaris WRC during the Rally Turkey 2018 as part of the World Rally Championship (WRC) near Marmaris, Turkey, 15 September 2018. EPA/NIKOS MITSOURAS Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2018 / NIKOS MITSOURAS

    Rajdowe MŚ: wygrana Tanaka w Turcji, Kajetanowicz czwarty w WRC2

Serwisy ogólnodostępne PAP