W Arabii Saudyjskiej powstaną najdłuższe na świecie drapacze chmur. Zamieszka w nich 9 milionów osób [GALERIA]

2022-07-27 22:38 aktualizacja: 2022-07-27, 23:23
Inwestycja zlokalizowana jest w strefie biznesowej Neom . Fot. PAP/EPA
Inwestycja zlokalizowana jest w strefie biznesowej Neom . Fot. PAP/EPA
Z prostego wyliczenia wynika, że planowana inwestycja pomieściłaby populację 1 mieszkańców Polski. Jak przekonuje książę Mohammed bin Salman, czeka nas cywilizacyjna rewolucja i znajdzie to odzwierciedlenie także w architekturze.

Z planów udostępnionych przez branżowy serwis Dezeen (potwierdził je także następca saudyjskiego tronu, książę Mohammed bin Salman) wynika, że dwa równoległe wieżowce o wspólnej nazwie Mirror Line - każdy o długości 105 mil (czyli ok. 170 km) - połączone zostaną mostami. Pod nimi będzie zaś kursował szybki pociąg dla mieszkańców, przy czym kurs z jednego końca wieżowca do drugiego potrwa 20 minut.

Fot. AmarabelAraby

Budowla ta ma stworzyć nowy rodzaj aglomeracji, tzw. miasto liniowe, nazwane The Line.

Inwestycja zlokalizowana jest w strefie biznesowej Neom - zaawansowanej technologicznie inwestycji położonej nad Morzem Czerwonym (północno-zachodnia Arabia Saudyjska).

Zaprojektowana przez amerykańskie studio Morphosis Architects, równoległa para wieżowców The Mirror Line osiągnie 500 m wysokości i jedynie 200 szerokości (stąd możliwość połączenia budynków mostami). Stanie się 12. najwyższym budynkiem na świecie, a przy tym - zdecydowanie najdłuższym. Cała inwestycja docelowo ma być zasilana energią ze źródeł odnawialnych i powinna zostać oddana do użytku w 2030 roku.

Jak oświadczył książę Mohammed bin Salman: „Podczas zapowiedzi miasta The Line w zeszłym roku zobowiązaliśmy się do cywilizacyjnej rewolucji, która stawia ludzi na pierwszym miejscu w oparciu o radykalną zmianę w planowaniu urbanistycznym. Ujawnione dzisiaj projekty przeznaczone dla pionowo warstwowych społeczności rzucą wyzwanie tradycyjnym płaskim, poziomym miastom i stworzą model ochrony przyrody i większego dobrostanu człowieka”.

Na zaprezentowanych wizualizacjach widać, że fasady liniowych bloków w całości pokryte są lustrzanym szkłem. Pomiędzy nimi bujnie rozwija się zaś parkowa roślinność. Gdyby nie ziemski charakter przedsięwzięcia, można by podsumować – kosmos. (PAP Life)
gn/