Ukraińcy: siły rosyjskie przerzucają sprzęt przez Melitopol w stronę Chersonia [RELACJA NA ŻYWO]

2022-07-28 06:30 aktualizacja: 2022-07-30, 07:10
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
Siły rosyjskie przerzucają sprzęt wojskowy przez okupowany Melitopol w obwodzie zaporoskim w kierunku Chersonia i Krymu – poinformował w piątek mer Melitopola Iwan Fedorow w ukraińskiej telewizji. Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca.

06:50 Władze USA i Zachód powinny jak najszybciej podjąć decyzję o zmianie typu broni wysyłanej Ukrainie i dostarczyć jej rakiety dalekiego zasięgu, myśliwce i czołgi - mówi PAP Philip Wasielewski, analityk wojskowy i były funkcjonariusz CIA. Jak dodał, samoograniczanie się Zachodu w tej sprawie nie ma sensu, a broń ta konieczna jest do powodzenia ukraińskiej kontrofensywy.

01:33  Do Polski pociągiem ewakuacyjnym przyjechało kolejnych 31 rannych ukraińskich żołnierzy; trafili oni do polskich szpitali - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

00:03  "Mamy wystarczające dowody na to, że była to zaplanowana zbrodnia" - powiedział w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odnosząc się do śmierci kilkudziesięciu ukraińskich jeńców wojennych w tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

 

The occupiers' attack on Olenivka is a deliberate war crime by the Russians, a deliberate mass murder of Ukrainian prisoners of war. More than fifty dead... Every occupier, who abuses Ukrainians, who tortures and kills, should know that there will be punishment for this. If some of the Russian killers hope that they will not be brought to justice, that they will hide somewhere, let them know: they will be held accountable in any case. Geography, time, borders and walls will not stop a just retribution. There should be a clear legal recognition of Russia as a terrorist state. Russia has proven with numerous terrorist attacks that it is the biggest source of terrorism in today's world. It's a fact. Eternal glory to all who destroy the occupiers!

Posted by Володимир Зеленський on Friday, July 29, 2022

 

23:05  Wstępne intencje nie przełożyły się dotąd na satysfakcjonującą obie strony propozycję – odpowiedział według wPolityce.pl wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak na list minister obrony Niemiec ws. dostaw czołgów do Polski w zamian za sprzęt przekazany przez RP Ukrainie.

22:10  Rosja prowadzi co najmniej 18 "obozów filtracyjnych" na okupowanych terytoriach Ukrainy, gdzie przetrzymywani żołnierze i cywile są poddawani groźbom, torturom, a nawet egzekucjom - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

21:30 Polscy badacze utrwalają rosyjskie zbrodnie na Ukrainie, które brzmią znajomo w kraju, który cierpiał zarówno z powodu nazizmu, jak i komunizmu - pisze w piątek holenderski dziennik „De Volkskrant” w obszernym artykule o inicjatywie Instytutu Pileckiego w Warszawie.

21:00 Rosyjscy zbrodniarze, którzy w makabryczny sposób mordują ukraińskich jeńców, nie zaznają spokoju nigdzie na świecie; zemścimy się za każdego zabitego lub okaleczonego rodaka - zadeklarował w piątek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

20:37 Siły ukraińskie zlikwidowały rosyjską grupę zwiadowczą w okolicy wioski Szczuriwka w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

 

20:00 Polska nie jest w stanie przewieźć takiej ilości ukraińskiego zboża, jaką chciałyby kupić Afryka Północna i Bliski Wschód; możemy pomóc w niewielkim wymiarze w tranzycie – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

19:30 Rosja nie może być traktowana jako wiarygodny partner i trudno ufać w jej szczerość w obliczu ataków na Odessę - powiedział w piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.

19:00 W Europie jest jeden podżegacz wojenny, to Putin, nie są nimi ludzie, którzy wspierają innych w walce o wolność - mówił w czwartek niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w Bayreuth w Bawarii, podczas dialogu obywatelskiego. Niektóre ze zgromadzonych osób - oburzone inflacją i kryzysem energetycznym - powitało ministra gwizdami i plakatami określającymi go jako "podżegacza wojennego" - opisuje "Die Welt".

18:35 Atak na tzw. obóz filtracyjny w Ołeniwce, w którym zginęło kilkudziesięciu ukraińskich jeńców, został przeprowadzony przez rosyjską prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, na zlecenie jej właściciela, oligarchy Jewgienija Prigożyna - powiadomił ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Jak poinformowano w komunikacie HUR, ten "akt terroryzmu" nie został uzgodniony z rosyjskim ministerstwem obrony i służył m.in. ukryciu malwersacji finansowych, dokonanych przez grupę Wagnera w okupowanej Ołeniwce

18:28 Siły rosyjskie przerzucają sprzęt wojskowy przez okupowany Melitopol w obwodzie zaporoskim w kierunku Chersonia i Krymu – poinformował w piątek mer Melitopola Iwan Fedorow w ukraińskiej telewizji.

Według Fedorowa od wtorku przez Melitopol przemieszczają się codziennie dwie-trzy kolumny sprzętu wojskowego po 20-30 sztuk każda. Są to m.in. czołgi, wozy bojowe i transportery opancerzone. W czwartek widziano w mieście ostatni model systemu rakietowego Buk-M2. „Przerzut tego sprzętu jest związany z tym, że nasze siły zbrojne są już bardzo skoncentrowane na wyzwoleniu Chersonia i dlatego wojska przeciwnika tam ściągają. Jadą od strony Donbasu, Mariupola, Berdiańska” – oznajmił Fedorow.

17:45 W niektórych wsiach w rejonie (powiecie) berysławskim obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, gdzie trwają walki z rosyjskimi wojskami, nie ocalał ani jeden dom; ludzie chowają się w piwnicach, a najbardziej odważni uciekają pieszo lub przez zaminowaną rzekę - zaalarmował p.o. szefa regionalnych władz Dmytro Butrij.

"W obwodzie chersońskim prowadzone są aktywne działania bojowe. Sytuacja w gminach rejonu berysławskiego jest bardzo trudna. (...) Cała infrastruktura została zniszczona. (...) Dziesiątki wsi pozostają bez światła, wody i gazu. Starsze osoby nie mogą otrzymać emerytur, a ludzie w trudnej sytuacji życiowej - świadczeń socjalnych, ponieważ listonosze nie pracują od początku marca. Miejscowości wyzwolone z rąk okupantów są niemal doszczętnie zrujnowane. Najeźdźcy ostrzeliwują je przez całą dobę" - napisał Butrij na Telegramie.

17:00 Rosyjscy okupanci uruchomili przeprawę promową przez Dniepr w pobliżu uszkodzonego przez ukraińskie wojska mostu Antonowskiego pod Chersoniem; najeźdźcy przerzucają tą drogą swój sprzęt wojskowy - powiadomił na Telegramie p.o. szefa władz obwodu chersońskiego Dmytro Butrij.

"Okupacyjne władze zapewniały (mieszkańców), że z przeprawy będzie można korzystać bezpłatnie, lecz świadkowie donoszą, że kurs w jedną stronę kosztuje 250 hrywien (ponad 30 zł - PAP)" - dodał Butrij.

Jak poinformował w najnowszym komunikacie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW), ukraińskie wojska zaatakowały w środę most Antonowski pod Chersoniem po raz trzeci w ciągu 10 dni i prawdopodobnie nie nadaje się on już do użytku. 25 lipca ISW przekazał, że Ukraińcy uszkodzili również dwa pozostałe mosty wiodące do Chersonia, co może utrudnić najeźdźcom dostarczanie sprzętu wojskowego do tego miasta. "Kontrola przepraw przez Dniepr stanie się prawdopodobnie kluczowym czynnikiem dla wyniku walk w regionie chersońskim" - ocenił 20 lipca brytyjski resort obrony.

16:43 Zarejestrowano już ponad 5600 zgłoszeń dotyczących deportowania ukraińskich dzieci do Rosji – poinformowała w piątek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Kateryna Pawliczenko na briefingu prasowym.

Jak podkreśliła, rzeczywista liczba ukraińskich dzieci uprowadzonych do Rosji najprawdopodobniej jest wyższa. Pawliczenko oznajmiła, że od początku wojny do Rosji przymusowo deportowano setki tysięcy Ukraińców, i zaapelowała, by w razie utraty kontaktu z bliską osobą zwracać się do służb ochrony prawa. Według ukraińskich władz do tej pory udało się sprowadzić z powrotem do kraju mniej niż 50 deportowanych dzieci.

16:15 Około 40 osób poniosło śmierć w rosyjskim ataku na tzw. obóz filtracyjny w Ołeniwce na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) – poinformowała ukraińska prokuratura generalna na Telegramie.

W związku z tym ostrzałem prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie złamania praw i zwyczajów wojennych. „Stwierdzono, że w tej kolonii okupanci zorganizowali miejsce pozbawienia wolności, gdzie wbrew prawu przetrzymywane są osoby cywilne oraz żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy” – napisała prokuratura. 

16:07 W atakach na ukraińską infrastrukturę krytyczną rosyjscy hakerzy korzystają ze wsparcia Chin, Iranu i Korei Północnej, dlatego musimy skoordynować nasze wysiłki na rzecz skuteczniejszej walki z wrogiem w cyberprzestrzeni - oświadczyła ukraińska armia, zapowiadając organizację narodowego obronnego hakatonu, czyli maratonu hakerskiego.

Jak powiadomiło ministerstwo obrony Ukrainy, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina, wydarzenie zostanie zorganizowane we współpracy ze sztabem generalnym i Radą Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, a także przy wsparciu partnerów z USA. Głównym celem przedsięwzięcia będą: koordynacja wysiłków sektora IT na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa kraju w cyberprzestrzeni, ustalenie prawno-organizacyjnych ram działalności w tej sferze, a także wypracowanie rozwiązań w zakresie walki cybernetycznej - powiadomił wiceminister obrony Ukrainy Ołeh Hajduk.

"Cyberataki są dzisiaj pełnoprawnym elementem wojny (Rosji) przeciwko Ukrainie, o czym świadczy korelacja operacji w cyberprzestrzeni z tymi na froncie. (...) Dlatego organizacja hakatonu posłuży wsparciu działań (ukraińskich) sił zbrojnych prowadzonych w (świecie rzeczywistym)" - wyjaśnił Hajduk.

15:39 Kramatorsk po rosyjskim ostrzale.

 

15:38 Na kilka dni przed rosyjskim atakiem na tzw. obóz filtracyjny w okupowanej Ołeniwce część ukraińskich jeńców przeniesiono tam do osobnego budynku, który potem ostrzelano; była to klasyczna, cyniczna i przemyślana prowokacja - poinformował na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"Skala i szybkość rosyjskiej propagandowej kampanii (oskarżającej o zbrodnię w Ołeniwce stronę ukraińską - PAP) świadczą o tym, że mamy do czynienia ze zorganizowaną, zaplanowaną akcją" - ocenił Podolak. Jak dodał, "w Ołeniwce nie ma celów wojskowych dla ukraińskiej armii". "Mało tego, nasze siły zbrojne posiadają wszelkie narzędzia do dokładnej identyfikacji obiektów przeznaczonych do zniszczenia. Są to magazyny amunicji, sztaby operacyjne i taktyczne, bazy paliwowe. (...) Kiedy Ukraina coś niszczy, jest to automatycznie potwierdzane przez różne instrumenty rejestrujące" - podkreślił doradca głowy państwa.

W ocenie Podolaka celem rosyjskiej prowokacji było "ukrycie dowodów w sprawie rosnącej skali (rosyjskich) zbrodni i tortur, zerwanie porozumień dotyczących wymian (jeńców), a także zdyskredytowanie sił zbrojnych Ukrainy oraz konkretnych modeli zachodniego uzbrojenia, budzących przerażenie wśród okupantów". "Jest oczywiste, że przeczuwając nadchodzącą porażkę, Rosja będzie uciekać się do nowych, okrutnych prowokacji, aby (potem) przekazać w świat (kłamliwe) doniesienia na temat (tych czynów). Żądamy natychmiastowej, stanowczej odpowiedzi ze strony ONZ i innych organizacji - Rosja musi zostać wykluczona z wszelkich instytucji międzynarodowych" - dodał polityk.

15:34 Większość Ukraińców uważa, że ich kraj powinien bronić swych interesów i nie godzić się na niektóre warunki stawiane przez Unię Europejską, nawet jeśli przez to opóźni się pełne członkostwo Ukrainy w UE – wykazał sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS).

Takiego zdania było 62 proc respondentów. Tylko 31 proc. zapytanych zadeklarowało, że Ukraina powinna uchwalić wszystkie niezbędne ustawy i spełnić wszystkie warunki UE, by jak najszybciej przystąpić do Unii. Sondaż wykazał natomiast społeczny konsens co do samego członkostwa w UE – poparło je 81 proc. ankietowanych, przeciwnych mu było tylko 4 proc.

14:40 Macedonia Północna planuje przekazać Ukrainie czołgi T-72 produkcji radzieckiej, ponieważ stara się zmodernizować własne wojsko, aby spełniać standardy NATO - poinformowało w piątek ministerstwo obrony w Skopje.

14:37 Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) przyjęła w piątek nowelizację ustawy, na podstawie której członkowie rodzin żołnierzy poległych podczas wojny z Rosją nie będą powoływani do armii - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za deputowanym Jarosławem Żełezniakiem.

Według nowej wersji ustawy do wojska nie zostaną powołani mężczyźni ani kobiety, których "mąż, żona, syn, córka, ojciec, matka, dziadek, babcia, brat lub siostra polegli lub zaginęli bez wieści podczas wypełniania zadań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i obrony, odpierania i powstrzymywania zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej w obwodach donieckim i ługańskim (...) oraz (którzy polegli lub zaginęli) w okresie stanu wojennego".

14:32 Jedna osoba zginęła, a pięć odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na dzielnicę mieszkalną Kramatorska w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował w piątek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

 

14:26 Rosja dokonała kolejnej przerażającej zbrodni wojennej poprzez ostrzelanie tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), w którym znajdowali się ukraińscy jeńcy wojenni - napisał w piątek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

14:24 Rosyjska propaganda oskarża o przeprowadzenie ataku stronę ukraińską w celu zabicia obrońców Azowstalu, którzy rzekomo „zaczęli zeznawać przeciwko kijowskiemu reżimowi" - informuje Biełsat.

14:18 Bundeswehra przekaże Ukrainie 16 czołgów mostowych typu Biber, które umożliwią ukraińskim wojskom tworzenie przepraw dla innych pojazdów oraz żołnierzy - poinformowało w piątek ministerstwo obrony Niemiec.

14:15  W baraku w Jelenowce, gdzie Rosjanie przetrzymywali ukraińskich jeńców, doszło do pożaru. Zginęło 53 Ukraińców, a 75 zostało rannych - podaje Biełsat za uniannet i Telegramem.

14:10 Na Ukrainie zaczynają pojawiać się problemy z systemami artyleryjskimi, które Niemcy przekazały Ukrainie - niektóre z samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000 już po miesiącu wymagają napraw, bo wykazują objawy zużycia – wynika z informacji uzyskanych przez dziennik „Spiegel”. Strona niemiecka podkreśla, że problemy związane są z bardzo intensywnym wykorzystaniem przekazanego uzbrojenia.

13:54 Sytuacja z kadrą oficerską w rosyjskiej armii jest po prostu katastrofalna, a najwyżsi dowódcy nie zrealizowali na Ukrainie zadań postawionych przed nimi w lutym i marcu, i zostali odwołani - oświadczył w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 

#ГУРінформує ❗ росія формує поблизу України ще одне ударне угруповання ▪ Країні-агресору не вдалося реалізувати свої...

Posted by Головне управління розвідки Міністерства оборони України on Friday, July 29, 2022

 

13:29 Nagranie, na którym rosyjski wojskowy obcina genitalia związanemu ukraińskiemu jeńcowi, pojawiło się w czwartek w rosyjskich źródłach propagandowych. Informują o nim ukraińskie media jako o kolejnym dowodzie makabrycznych zbrodni wojennych popełnianych przez stronę rosyjską.

13:23 Jesteśmy gotowi na eksport ukraińskiego zboża. Czekamy na sygnał do rozpoczęcia transportu od naszych partnerów, ONZ i Turcji - poinformował w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przytoczonej przez jego biuro wypowiedzi podczas wizyty w mieście portowym Czarnomorsku.

 

Ми готові до експорту українського зерна. Чекаємо сигналів від наших партнерів щодо початку транспортування. Для нас...

Posted by Володимир Зеленський on Friday, July 29, 2022

 

13:18 Rosyjskie wojska przeprowadziły precyzyjny ostrzał tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), gdzie znajdowali się ukraińscy jeńcy; następnie Kreml próbował oskarżyć o ten czyn władze w Kijowie - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Збройні сили російської федерації здійснили прицільний навмисний артилерійський обстріл виправної установи в населеному...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Friday, July 29, 2022

 

13:11 W Polsce pracy poszukuje 50 proc. uchodźców z Ukrainy - wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego przeprowadzonej na przełomie kwietnia i maja br. Również 50 proc. badanych ma wyższe wykształcenie, ale duża część osób przybyłych z Ukrainy nie zna języka polskiego - dodano.

12:38 Sąd apelacyjny w Kijowie złagodził wyrok wobec rosyjskiego żołnierza skazanego wcześniej na dożywotnie pozbawienie wolności; żołnierz ma spędzić w więzieniu 15 lat - poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina.

12:22 Ambasadorowie państw grupy G7 przybyli w piątek do Odessy, by podkreślić ważność umów dotyczących eksportu ukraińskiego zboża. Według ustaleń w piątek mają wypłynąć pierwsze statki z ukraińskim zbożem - poinformowały ukraińskie media.

"Wraz z moimi kolegami ambasadorami z grupy G7 oraz przedstawicielem Turcji przyjechaliśmy do Odessy, aby ponownie podkreślić znaczenie wynegocjowanego przez ONZ porozumienia umożliwiającego wysyłanie żywności z Ukrainy. Rosja musi przestrzegać tego porozumienia" – napisała na Twitterze ambasador Wielkiej Brytanii Melinda Simmons.

22 lipca przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do Odessy, Czarnomorska i Piwdennego. Statki do wywozu zboża mają być eskortowane przez okręty wojenne, a do zaminowanych ukraińskich portów będą je wprowadzać ukraińscy nawigatorzy.

12:21 "Chcę powiedzieć jasno: pomoc wojskowa dla Ukrainy nie jest jałmużną. To konieczna inwestycja w długoterminowe bezpieczeństwo Europy" - napisał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba w opublikowanym w piątek artykule dla "New York Timesa".

"Armia ukraińska wyjdzie z tego konfliktu, największej wojny prowadzonej na lądzie w Europie od 1945 roku, jako jedne z najlepiej wyszkolonych sił zbrojnych na kontynencie. Po odparciu rosyjskiej inwazji wojsko ukraińskie poświęci się obronie bezpieczeństwa i stabilności Europy, chroniąc demokrację przed wszelką autorytarną ingerencją" - zapewnił Kułeba na łamach amerykańskiego dziennika.

11:30 Budowanie Ukrainy Razem (BUR) to organizacja wolontariuszy, która powstała w 2014 roku, gdy rozpoczęła się wojna na wschodzie Ukrainy. Wówczas grupa chłopaków i dziewcząt zebrała się i pojechała do Kramatorska, aby odrestaurować zniszczone przez wojnę mieszkania. Dziś BUR wyrósł na ogromny ruch, który zrzesza ponad 5 tysięcy wolontariuszy. W Makarowie BUR odbudował budynek administracyjny Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

11:03 Atak na rosyjskie magazyny amunicji w obwodzie chersońskim - podaje Biełsat za ukraińskim dziennikarzem Caplijenko

10:23 W wyniku ostrzału dzielnicy mieszkalnej w Mikołajowie na południu Ukrainy zginęło co najmniej pięć osób, a siedem jest rannych – powiadomił szef władz obwodowych Witalij Kim. Według urzędnika pociski trafiły obok przystanku transportu publicznego.

10:19 Rosjanie w tym momencie ponoszą porażkę w walkach na lądzie na wielu obszarach. Plany A, B i C prezydenta Rosji Władimira Putina zawiodły i może powinien szukać planu D - skomentował minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace w piątkowym wywiadzie dla telewizji Sky News.

10:00 Rano w piątek wojska rosyjskie ostrzelały pociskami kasetowymi jedną z dzielnic Mikołajowa, są ranni – powiadomił mer miasta Ołeksandr Sienkewycz.

09:50 Rzeczywista sytuacja w rosyjskim wojsku podczas napaści na Ukrainę ukazuje się z kolejnej rozmowy żołnierzy agresora przechwyconej i upublicznionej przez Agencję Wywiadu - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

09:49 W ciągu minionej doby w obwodzie charkowskim na skutek ostrzałów zginęły dwie osoby, osiem jest hospitalizowanych – poinformował w piątek szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

09:27 W obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ostrzałów w czwartek zginęło co najmniej osiem osób, a 19 zostało rannych – powiadomił szef obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.

 

09:22 Chińska flota tankowców odbiera rosyjską ropę na środku Atlantyku. Tym samym Moskwa podejmuje niebezpieczną próbę wysłania więcej ropy na wschód - poinformował w piątek serwis internetowy dziennika "Daily Telegraph" za "Lloyd's List", brytyjskim czasopismem zajmującym się żeglugą morską.

09:09 Minister Spraw Zagranicznych Liz Truss zobowiązała się, że będzie "największym przyjacielem" Ukrainy, jeżeli wygra wyścig o przywództwo Partii Konserwatywnej i zostanie premierem - słowa szefowej brytyjskiej dyplomacji zacytowała w piątek stacja Sky News.

09:04 Zdobycie elektrowni atomowej w Czarnobylu przez siły rosyjskie na początku inwazji na Ukrainę nie było przypadkiem, ale częścią długotrwałej operacji Kremla mającej na celu infiltrację państwa ukraińskiego za pomocą tajnych agentów - pokazuje opublikowane w czwartek śledztwo przeprowadzone przez agencję Reutera.

08:50 Rosja zachęca obywateli Uzbekistanu do pracy proponując wysokie wynagrodzenie. Głównym celem takich ogłoszeń jest werbowanie na wojnę - podaje Biełsat.

08:26 Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,104 mln osób – poinformowała w piątek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 23,3 tys. osób.

08:13 Głównym celem obecnego etapu wojny w Dobasie będzie najprawdopodobniej zajęcie Bachmutu; Rosjanie mogą w związku z tym zmniejszyć intensywność ataków na Siewiersk – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

07:49 Przyszłość Europy jest związana z przyszłością Ukrainy; Rosja stała się zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Nie możemy sobie pozwolić na to, by zmęczenie wojną dało o sobie znać - mówi w wywiadzie dla Polska Times przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

07:27 O atakach sił rosyjskich na południowy wschód od Bachmutu w obwodzie donieckim - poinformował w piątek rano Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.

 

Оперативна інформація станом 06.00 29.07.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних Сил...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Thursday, July 28, 2022

 

07:22 Rosyjska prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera jest najprawdopodobniej odpowiedzialna za działania wojskowe w wyznaczonych sektorach linii frontu we wschodniej Ukrainie, walczy w podobny sposób jak regularne wojska - poinformował w piątek brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

06:33 Kalendarz rezerwacji w urzędach stanu cywilnego na Ukrainie nie obowiązuje i w czasie stanu wojennego ślub można wziąć nawet od ręki; wśród młodych par najbardziej popularne są stroje narodowe - mówi PAP Olha, która pracuje w jednym z kijowskich USC.

03:04 Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły cztery składy amunicji w powiatach henickim, chersońskim, kachowskim i berysławskim obwodu chersońskiego, poinformowała Ukrińska Prawda na podstawie raportu dowództwa OK "Południe".