O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wicepremier Błaszczak: USA to nasz strategiczny partner i najważniejszy sojusznik

Stany Zjednoczone to nasz strategiczny partner i najważniejszy sojusznik. To światowe mocarstwo, z którym wiążą nas wspólne wartości i cele - podkreślił wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla piątkowej "Gazety Olsztyńskiej".

Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Leszek Szymański
Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Leszek Szymański

"Kontraktujemy znaczne ilości sprzętu amerykańskiego dla naszego wojska, bo to sprzęt najlepszy i sprawdzony w boju. Nikt nie podważy wartości bojowej choćby Patriotów czy F-35. To najwyższa jakość. Amerykańscy żołnierze stacjonują w Polsce w liczbie ponad 10 tys., szkolą się u nas oraz wzmacniają ochronę granicy" - podkreślił szef MON w "Gazecie Olsztyńskiej".

Dodał, że "wspólnie pogłębiamy polsko-amerykańską interoperacyjność". "Tak liczna obecność oddziałów amerykańskich w Polsce to najlepszy dowód, jak ścisłe relacje wiążą nasze kraje" - zaznaczył wicepremier.

Zakup 250 czołgów Abrams

Wskazał, że Polska wynegocjowała korzystną umowę na zakup 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji. "Finalizujemy również umowę na zakup, na bardzo dobrych warunkach, 116 Abramsów używanych, które pozyskamy w związku z przekazaniem sprzętu do Ukrainy. Finalnie będziemy więc mieli aż 366 Abramsów, a do tego dojdą koreańskie 'czarne pantery', czyli czołgi K2" - wskazał minister.

Błaszczak podał, że jeszcze w tym roku pojawią się pierwsze dostawy tych czołgów. "W sumie w pierwszej partii ma to być 180 czołgów. Czołgi K2 w perspektywie będą produkowane w Polsce. Te zakupy są potrzebne Wojsku Polskiemu i Polsce. Stajemy się potęgą pancerną. Budujemy siły zbrojne, które będą jednymi z silniejszych w Europie. Wyznaję zasadę, że absolutnym priorytetem jest zdolność obrony kraju własnymi siłami. Dlatego musimy mieć nowoczesny, mobilny oraz skuteczny sprzęt bojowy w znacznych ilościach" - wskazał wicepremier.

Na pytanie "GO", kiedy będą realizowane dostawy F-35, Himarsów i Patriotów, wicepremier odpowiedział, że "Patrioty powinniśmy otrzymać już niebawem, w ostatnim kwartale tego roku".

Radary

"Do Polski już dotarły pierwsze radary, które będą wykorzystywane w systemie. Podobnie z Himarsami – pierwsze elementy trafią do nas jeszcze w tym roku, zaś wyrzutnie w przyszłym. Samoloty F-35 to też nieodległa perspektywa" - wskazał Błaszczak.

Jak mówił, dodatkowo w środę zatwierdził trzy duże kontrakty zbrojeniowe z Koreą Południową – na wspomniane czołgi K2, na haubice K9 oraz na nowe samoloty FA-50. "To kolejne skoki generacyjne dla Wojska Polskiego. Będziemy w posiadaniu najnowocześniejszego, dostępnego sprzętu bojowego. Musimy być sprawni i gotowi na wszelkie scenariusze"- wskazał wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. (PAP)

Autor: Agnieszka Libudzka

mj/

Zobacz także

  • Mariusz Błaszczak. Fot. Twitter MON
    Mariusz Błaszczak. Fot. Twitter MON

    Szef MON: liczymy, że Sojusz Północnoatlantycki da jasny sygnał odnośnie wsparcia dla Ukrainy

  • Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak z szefem resortu obrony Francji Sebastienem Lecornu. Fot. MON/TT
    Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak z szefem resortu obrony Francji Sebastienem Lecornu. Fot. MON/TT

    Szef MON rozmawiał z ministrem obrony Francji, spotkał się też z Macronem

  • Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Prezes PiS o zarzutach ws. szefa MON: to kremlowskie ataki

  • rezes PiS Jarosław Kaczyński i wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wizyty w domu państwa Kozielskich, mieszkańców wsi Rudawka Fot. PAP/Marcin Onufryjuk
    rezes PiS Jarosław Kaczyński i wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wizyty w domu państwa Kozielskich, mieszkańców wsi Rudawka Fot. PAP/Marcin Onufryjuk

    Prezes PiS oraz szef MON odwiedzili jedną z rodzin we wsi Rudawka. Państwo Kozielscy ich gościli

Serwisy ogólnodostępne PAP