"Wobec wojny na Ukrainie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nabierają szczególnego znaczenia"

2022-07-29 21:41 aktualizacja: 2022-07-30, 15:19
Pomnik Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Fot. PAP/R. Guz
Pomnik Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Fot. PAP/R. Guz
Wobec wojny na Ukrainie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nabierają szczególnego znaczenia – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

"W obliczu tego, co dzieje się na Ukrainie, tegoroczne obchody nabierają szczególnego znaczenia" – napisał premier w piątek, nawiązując do przypadającej w poniedziałek 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

"My to wszystko znamy, przetrwaliśmy, zwyciężyliśmy"

"Obrazy ze wschodu, obrócone w gruzy ukraińskie miasta, barbarzyństwo rosyjskich żołnierzy - my to wszystko znamy, przetrwaliśmy, zwyciężyliśmy. A teraz musimy zrobić wszystko, by ta straszna historia nie została zapomniana, bohaterowie - nagrodzeni, a kaci – osądzeni" – dodał. Wezwał, by dbać o "pamięć i patriotyczne wychowanie w szacunku do przeszłości". "To one są źródłem siły i prawdy w czasach, gdy wszystko inne zawodzi" – napisał.

 

Szef rządu poinformował, że jak co roku z harcerzami z ZHR porządkował na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie groby żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej 1939 roku i w Powstaniu Warszawskim; zamieścił też zdjęcia. (PAP)
gn/