Prezydent Warszawy do powstańców: nauczyliście nas czynnego patriotyzmu 

2022-07-31 20:45 aktualizacja: 2022-07-31, 20:52
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski Fot. PAP/Radek Pietruszka
Nauczyliście nas czynnego patriotyzmu, to zawsze w nas pozostanie i zawsze będziemy wam za to dziękować – powiedział w niedzielę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W przeddzień 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na stołecznym placu Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego odbyły się uroczystości upamiętniające zryw.
  
Trzaskowski wspominając wydarzenia sprzed 78 lat podkreślił, że "siła powstańców wynikała z patriotyzmu". "Tylko tu nie chodzi o patriotyzm symboliczny, który jest oczywiście ważny (…). Tu chodzi o patriotyzm zaangażowany. Dlatego, że przez te wszystkie lata byliście zaangażowani w Państwo Podziemne, Szare Szeregi, pomoc innym. Stąd brała się ta pewność, ta siła" - podkreślił. 

"Dziś, kiedy się zastanawiamy, czy to przesłanie jest w nas, czy jest w młodym pokoleniu. Wystarczy zobaczyć ile młodych ludzi się angażuje, w różne sprawy, angażuje się w obronę praw kobiet, w obronę praw mniejszości, angażuje się w budowę swojego miasta, w harcerstwie, dla pomocy słabszym i to, co widzieliśmy w tych ostatnich miesiącach, kiedy wszyscy byliśmy razem, kiedy jako społeczeństwo pokazaliśmy tę wielką solidarność, kiedy wszyscy się angażowaliśmy, młodzi ludzie też się angażowali. To właśnie nas napawa nadzieją, że ta lekcja patriotyzmu, ale patriotyzmu zaangażowania, patriotyzmu pomocy słabszym, którą przez te wszystkie lata nam przekazywaliście, ona jest w nas" - dodał. 

W ocenie Trzaskowskiego "dzięki temu możemy patrzeć w przyszłość z optymizmem". "Za to chciałem wam dziś podziękować. Bo możemy być dumni z Warszawy, ale przede wszystkim możemy być dumni z naszych dzieci, z naszych wnuków, bo patrząc na to, jak się zachowują, jak są aktywni możemy powiedzieć, że biorą z was przykład, z tego, co dziś oznacza patriotyzm, bo tego przez te wszystkie lata nas uczyliście" – zaznaczył. 

"Bądźcie pewni jednego, że to zawsze w nas pozostanie i że zawsze będziemy wam za to dziękować" - zapewnił. (PAP)

mar/