Jazdy testowe na kolejnych odcinkach drugiej linii metra w Warszawie. Prowadzone są prace wykończeniowe na stacjach

2022-08-03 15:27 aktualizacja: 2022-08-03, 15:28
Na Bródnie powstają ostatnie trzy stacje linii metra M2: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Fot. PAP/	Piotr Nowak
Na Bródnie powstają ostatnie trzy stacje linii metra M2: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Fot. PAP/ Piotr Nowak
Rozpoczęły się jazdy testowe na kolejnym budowanym odcinku linii M2. Dwa pociągi wyjechały z funkcjonującej stacji Trocka i przez bramę znajdującą się za torami odstawczymi przejechały w kierunku Bródna - poinformowała w środę Metro Warszawskie.

W czasie jazd testowych pociągi poruszają się między stacją Zacisze a komorą odstawczą za stacją Bródno. Podczas próbnych przejazdów kontrolowana jest poprawność działania wszystkich urządzeń w nowych tunelach i na stacjach oraz ich współdziałanie z systemami pokładowymi pociągów obsługujących linię.

Równolegle z jazdami testowymi prowadzone są prace wykończeniowe na stacjach

Równolegle z jazdami testowymi prowadzone są prace wykończeniowe na stacjach. Zamontowano już panele ścian zatorowych z grafikami Piotra Młodożeńca oraz kasetony sufitowe. Tym samym perony trzech stacji nabrały ostatecznego wyglądu. Finalny kształt zyskały również wejścia do stacji oraz pawilony wind, a na antresolach uzupełniane są elementy systemu informacji pasażerskiej.

Prace budowlane na tym odcinku zakończą się w sierpniu.

"Liczymy na to, że we wrześniu gotowe już będą wszystkie pozwolenia i otworzymy bródnowski odcinek drugiej linii metra" - powiedziała we wtorek PAP rzecznik Metra Warszawskiego Anna Bartoń. 

Na Bródnie powstają ostatnie trzy stacje linii metra M2: Zacisze, Kondratowicza i Bródno.

"Wykonawca złożył już do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dokumenty stacji Kondratowicza z wnioskiem o wydanie pozwolenia na użytkowanie" - powiedziała Anna Bartoń. "Stacja Zacisze jest już po kontroli Straży Pożarnej i sanepidu. Czekamy na opinie pokontrolne i jak tylko je dostaniemy, występujemy do WINB" - dodała. Zaznaczyła, że na kontrolę czeka jeszcze stacja Bródno.

"Nowe stacje otworzymy we wrześniu"

"1 września otwieramy odbudowane przedszkole na Bródnie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, liczymy, że nowe stacje otworzymy we wrześniu" - przekazała Anna Bartoń.

30 czerwca otwarte zostały dwie stacje metra linii M2 na Bemowie: Ulrychów - położonej w ciągu ul. Górczewskiej i Bemowo zlokalizowanej w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich przy dzielnicowym ratuszu. Za stacją Bemowo znajdują się tory odstawcze dla pociągów metra.

Na Bródnie na otwarcie czekają kolejne trzy stacje linii M2: Zacisze – pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z Codzienną, Kondratowicza – przy skrzyżowaniu ul. Malborskiej i Kondratowicza oraz Bródno – przy skrzyżowaniu ulicy Kondratowicza i Rembielińskiej. Połączą je ponad cztery kilometry torowiska. Za ostatnią stacją powstaje również komora torów odstawczych, która będzie służyła do zawracania i postoju pociągów. Wybudowane będą też trzy wentylatornie. Wykonawca, konsorcjum firm Astaldi i Gulermak, otrzyma za zrealizowanie inwestycji prawie 1,4 mln zł.

II linia metra połączy Bemowo z Bródnem i będzie liczyć 21 stacji.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

gn/

TEMATY: