Niebo zapełni się balonami. Nałęczów słynie z tej imprezy

2022-08-05 15:56 aktualizacja: 2022-08-05, 16:18
Zawody balonowe w Nałęczowie, fot. PAP/Tomasz Koryszko
Zawody balonowe w Nałęczowie, fot. PAP/Tomasz Koryszko
W Nałęczowie trwają 17. Międzynarodowe Zawody Balonowe. Pierwsze loty balonem odbyły się już w czwartek, a oprócz tego zaplanowaliśmy nocne pokazy balonów i festyn lotniczy - powiedział organizator Adam Gruszecki.

W 17. Międzynarodowych Zawodach Balonowych udział weźmie 15 ekip, w tym 14 krajowych i 1 z Węgier. Pierwsze balony wystartowały w czwartek po południu, a o godzinie 21 przed sanatorium Książę Józef odbyła się ceremonia otwarcia Mistrzostw i prezentacja ekip.

"Zarówno w piątek jak i w sobotę przed Termami Pałacowymi odbędą się nocne pokazy balonów, które co roku cieszą się sporym zainteresowaniem" - powiedział podczas rozmowy z PAP Adam Gruszecki z Aerostat Club, który jest organizatorem zawodów. Dodał, że "oprócz nocnego pokazu balonów, w sobotę będzie można obejrzeć ekspozycję Lotniczej Akademii Wojskowej z Dęblina i lotniska w Radomiu, a w parku zdrojowym wyląduje śmigłowiec".

Jak powiedział Gruszecki, organizacja zawodów trwa cały rok. "Prace rozpoczynamy następnego dnia po zakończeniu poprzedniej edycji. Decydujemy między innymi o tym jakiej rangi zawody robimy i ustalamy termin z burmistrzem Nałęczowa, który jest gospodarzem zawodów" - wyjaśnił.

Impreza odbywa się od 17 lat

Podkreślił, że impreza na stałe wpisała się w klimat Nałęczowa. "Robimy tę imprezę nieprzerwanie od 17 lat, a dziś zawody maja nie tylko wymiar sportowy, ale też turystyczny i promocyjny dla regionu. Zawsze mamy nadkomplet widzów i uczestników, co bardzo nas cieszy i motywuje do dalszej pracy" - powiedział.

Ostatni lot w ramach 17 Międzynarodowych Zawodów Balonowych odbędzie się w sobotę o godzinie 18.30. Ceremonia zakończenia zawodów zaplanowano na godzinę 21.30 przed Termami Pałacowymi. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

js/