Polscy policjanci są w szpitalu najbliższym miejsca wypadku w Chorwacji

2022-08-06 11:52 aktualizacja: 2022-08-06, 22:27
Fot. Twitter
Fot. Twitter
Polscy policjanci są w szpitalu najbliższym miejsca wypadku, gdzie hospitalizowanych jest 12 osób - 5 to ciężej ranni, ale ze wszystkimi jest kontakt. Policjanci starają się wesprzeć psychicznie te osoby - powiedział PAP rzecznik prasowy policji Mariusz Ciarka.

W wypadku polskiego autokaru na autostradzie A4 ok. 30 km na północ od Zagrzebia (Chorwacja) w sobotę nad ranem zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne, w tym 19 w ciężkim stanie. Jechało nim z Częstochowy 44 Polaków głównie z Mazowsza, m.in. księża i zakonnice z pielgrzymką do Medjugorje. Pielgrzymkę zorganizowało Biuro Bractwa św. Józefa.

Rzecznik prasowy komendanta głównego policji powiedział w sobotę PAP, że pracujący w Chorwacji polscy policjanci, którzy dotarli już do tego szpitala starają się uspokajać i rozmawiać z poszkodowanymi po traumatycznych przejściach.

"To dla nich traumatyczne przeżycie, ponieważ pamiętają, że gdy doszło do wypadku oni przeżyli, ale pasażer, który był obok nich, zginął. Policjanci starając się podtrzymywać ich na duchu" - podkreślił.

Ciarka: funkcjonariusze na miejscu tłumaczą formalne procedury związane z wyjaśnianiem przyczyn i okoliczności wypadku

Ciarka podał, że funkcjonariusze na miejscu tłumaczą też formalne procedury związane z wyjaśnianiem przyczyn i okoliczności wypadku. Część lżej rannych pyta o możliwości powrotu do kraju - dodał.

Pytany o ocenę przyczyn wypadku i jego okoliczności powiedział, że nie będzie się na ten temat wypowiadał. Zaznaczył jedynie, że w weekend był w Chorwacji wzmożony ruch, ponieważ trwa wymiana turnusów.

"Również polscy policjanci - mimo, że jechali na sygnale z chorwacką policją - zwrócili uwagę, że ruch był bardzo duży i utrudniony" - powiedział PAP Ciarka.

Polskie MSZ podało na Twitterze, że czterej nasi policjanci stacjonujących w wakacje w Biogradzie i Rijece zostało oddelegowanych do wsparcia akcji pomocy poszkodowanym w wypadku Polakom.

"Dwóch policjantów pomaga w szpitalu w Zagrzebiu, kolejni dwaj udzielają pomocy w szpitalu w Varazdinie" - podało MSZ.

Do Chorwacji lecą z Warszawy a także medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej oraz minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceszef MSZ Mariusz Przydacz.

Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin poszkodowanych mogą uzyskać informacje.(PAP)

Autor: Aleksander Główczewski

dsk/