Były kleryk oskarżył w "Newsweeku" biskupa o molestowanie. "Zarzut jest nieprawdą"

2022-08-08 17:26 aktualizacja: 2022-08-08, 17:33
Bp Marek Mendyk, fot. PAP/Waldemar Deska
Bp Marek Mendyk, fot. PAP/Waldemar Deska
Oświadczam z całą stanowczością, że (…) zarzut molestowania jest nieprawdą – napisał w oświadczeniu biskup świdnicki Marek Mendyk w reakcji na wywiad, który został opublikowany w tygodniku „Newsweek”.

W wywiadzie udzielonym „Newsweekowi” były kleryk Andrzej Pogorzelski powiedział, że w wieku ośmiu lat był molestowany przez ówczesnego księdza z Głuszycy Marka Mendyka (dziś biskupa świdnickiego). „Przyjechał do mnie z ostatnim namaszczeniem. Byliśmy sami w sali szpitalnej. Pytał mnie o różne rzeczy, o to, jak się czuję, czego się boję. W końcu złapał moją rękę w swoją i przysunął mi do majtek. Zaczął mnie dotykać. Pamiętam, że się zawstydziłem, schowałem głowę w poduszkę, a on mówił, że było źle, bardzo źle, ale będzie dobrze. Teraz będzie już dobrze, ale muszę być dobrym chłopcem i wszystko zatrzymać dla siebie, bo to może wrócić” – powiedział w wywiadzie Pogorzelski.

Oświadczenie biskupa

W poniedziałek w reakcji na wywiad „Newsweeka” bp Mendyk wydał oświadczenie. „Wobec wywiadu, jaki pojawił się w dzisiejszym wydaniu tygodnika NEWSWEEK, oświadczam z całą stanowczością, że zawarty tam zarzut molestowania jest nieprawdą. Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media. Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom, a od Pana, który – być może pod wpływem innych – formułował takie oskarżenia, żądam publicznego przeproszenia” – napisał biskup w oświadczeniu opublikowanym na stronie diecezji świdnickiej.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

js/