Nie żyje japoński projektant mody Issey Miyake. Od dziecka snuł marzenia o szyciu ubrań dla gwiazd filmowych

2022-08-09 14:17 aktualizacja: 2022-08-09, 19:14
Legendarny projektant zmarł w wieku 84 lat. Fot. PAP/JIJI PRESS
Legendarny projektant zmarł w wieku 84 lat. Fot. PAP/JIJI PRESS
 W wieku 84 lat w Tokio zmarł japoński projektant mody i twórca perfum, Issey Miyake. Chorował na raka wątroby. Choć odszedł 5 sierpnia, jego firma, Issey Miyake Group, podała informację o jego śmierci dopiero cztery dni później.

Ostatnie chwile życie Issey Miyake spędził w tokijskim szpitalu w otoczeniu bliskich przyjaciół i współpracowników. Pogrzeb projektanta już się odbył i miał charakter prywatny. Miyake cierpiał na raka wątrobokomórkowego, który jest najczęściej spotykanym złośliwym nowotworem wątroby.

Przyszły guru mody urodził w 1938 r. w Hiroszimie. Jego dom umiejscowiony był trzy kilometry od miejsca wybuchu bomby atomowej w 1945 roku. Studiował projektowanie graficzne na uniwersytecie artystycznym w Tokio. Karierę rozpoczął w latach 60. w Paryżu. Fachu uczył się m.in. od Huberta de Givenchy, którego był asystentem. W 1970 r. założył Miyake Design Studio, a trzy lata później stał się jednym z pierwszych Japończyków organizujących pokazy mody w Paryżu.

W swojej twórczości promował minimalizm, dekonstrukcję i wygodę. Często w jego kolekcjach pojawiały się plisy. Największą sławę przyniosły mu kolekcja perfum L’Eau d’Issey, która jest w sprzedaży od równo 30 lat – ze świeżymi i lekkimi zapachami.

Issey Miyake tworzył ubrania dla takich gwiazd jak Keanu Reeves czy David Bowie. Jest twórcą czarnych golfów Steve’a Jobsa. Reprezentacja Litwy nosiła zaprojektowane przez niego stroje podczas Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku w Barcelonie.

Centre Georges Pompidou w 2005 roku pokazało „Pleats Please Issey Miyake” podczas wystawy „Big Bang”, zaś Narodowe Centrum Sztuki w Tokio poświęciło projektantowi największą w jego karierze wystawę w 2016 roku.

Źródło: theillest.pl, Wikipedia,  (PAP Life)
gn/