Prokuratura przeszukała skrzynkę mailową kanclerza Scholza. Chodzi o aferę podatkową

2022-08-09 18:19 aktualizacja: 2022-08-09, 22:18
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz Fot. SASCHA STEINBACH/PAP/EPA
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz Fot. SASCHA STEINBACH/PAP/EPA
W marcu prokuratura przeszukała skrzynkę mailową obecnego kanclerza Niemiec Olafa Scholza, której używał w czasie, gdy był burmistrzem Hamburga (2011-2018) - poinformowała gazeta "Hamburger Abendblatt", powołując się na dokumenty, którymi dysponują członkowie komisji śledczej w regionalnym parlamencie. Przeszukanie miało związek z tzw. aferą cum-ex, na której niemieckie władze podatkowe straciły miliardy euro.

W operacjach cum-ex chodziło o taki obrót akcjami w dniu wypłaty dywidendy, żeby uzyskać wielokrotny zwrot podatku od zysków kapitałowych, który de facto został zapłacony tylko raz. Pozwalały na to luki w przepisach podatkowych. W rezultacie niemiecki fiskus stracił miliardy euro.

Parlamentarna komisja śledcza w Hamburgu stara się ustalić, jaki wpływ mieli ówcześni lokalni politycy SPD, w tym Scholz, na sprawę zamieszanego w aferę lokalnego banku Warburg - w listopadzie 2016 r. zrezygnowano z wyegzekwowania od niego 47 mln euro należności podatkowych. Scholz był wówczas burmistrzem miasta, a obecny szef władz miejskich Peter Tschentscher był senatorem (ministrem) finansów.

"Przeszukanie skrzynki mailowej Scholza ma podobno związek z dochodzeniami przeciwko wieloletniemu posłowi SPD Johannesowi Kahrsowi" - pisze dziennik "Bild". Kahrs jest podejrzewany m.in. o pomoc w uchylaniu się od płacenia podatków. Według informacji gazety w skrytce oszczędnościowej należącej do Kahrsa śledczy znaleźli 214 800 euro i 2400 dolarów w gotówce o niewiadomym pochodzeniu.(PAP)

mar/