Masowe śnięcie ryb w Odrze. "Dokonano przestępstwa i zbrodni"

2022-08-10 18:42 aktualizacja: 2022-08-11, 06:50
Śnięte ryby w Odrze Fot. PAP/Lech Muszyński
Śnięte ryby w Odrze Fot. PAP/Lech Muszyński
Dokonano przestępstwa i zbrodni na ekosystemie rzeki Odry – napisał w liście otwartym o masowym śnięciu ryb prezes zarządu Okręgu PZW we Wrocławiu Andrzej Świętach. Wskazał, że najtrudniejsza sytuacja była w kanałach żeglugowych na rzece Odrze w Oławie, gdzie zebrano ponad 3,3 tys. kg martwych ryb.

W opublikowanym na stronie Okręgu PZW we Wrocławiu liście otwartym, prezes zarządu tej organizacji Andrzej Świętach napisał, że  "dokonano przestępstwa i zbrodni na ekosystemie rzeki Odry".

"Mam nadzieję, że sprawca (sprawcy) tego czynu zostaną ustaleni i poniosą daleko idące konsekwencje swoich bezmyślnych, a może świadomych i wykonanych z premedytacją działań" – napisał Świętach.

Wskazał, że najtrudniejsza sytuacja była na kanałach żeglugowych na rzece Odrze w Oławie, gdzie – jak napisał – zebrano 3,3 tys. kg śniętych ryb. "Martwe ryby znajdowaliśmy również poniżej Oławy, najwięcej (…) poniżej jazu w miejscowości Jeszkowice. Tutaj wyławialiśmy martwe brzany, klenie, jazie, leszcze, sandacze oraz sumy. Wszystkie martwe ryby zostały zabrane przez specjalistyczną firmę i poddane utylizacji" – napisał prezes Okręgu PZW we Wrocławiu.

Świętach podziękował wszystkim zaangażowanym w usuwanie martwych ryb; jak podkreślił pozwoliło to "zapobiec katastrofalnym skutkom zanieczyszczenia wody tonami rozkładających się ryb".(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

mar/