Wielki pożar we Francji. Ewakuowano ponad 3,5 tysiąca osób

2022-08-10 23:02 aktualizacja: 2022-08-11, 10:46
W departamencie Żyronda, leżącym na południowym zachodzie Francji, znów wybuchł pożar. Fot,. PAP/EPA
W departamencie Żyronda, leżącym na południowym zachodzie Francji, znów wybuchł pożar. Fot,. PAP/EPA
W departamencie Żyronda, leżącym na południowym zachodzie Francji, znów wybuchł pożar. Służby ewakuowały od wtorku popołudnia ponad 3,5 tys. osób. W lipcu ogień w tym samym regionie został opanowany przez strażaków po kilku tygodniach walki z żywiołem.

Strażacy określają sytuację jako poważną. Ogień zniszczył już 16 domów w gminie Belin-Beliet i strawił od wtorkowego popołudnia 6 tys. ha sosen.

"Ogień jest bardzo niebezpieczny i rozprzestrzenił się na departament Landes. Gminy Hostens, Saint-Magne i sektory Belin-Beliet zostały ewakuowane" - podano w komunikacie prasowym.

Gmina Hostens ogłosiła na swoim koncie na Facebooku "nakaz całkowitej ewakuacji wsi" z "możliwością schronienia się w świetlicach w Belin-Beliet”.

Pożar rozprzestrzenia się w kierunku autostrady A63. "Zarządca autostrady nie odnotował utrudnień widoczności, ale zadecydowano o obniżeniu dozwolonej prędkości do 90 km/h oraz ograniczeniu do dwóch z trzech pasów ruchu w kierunku Bayonne-Bordeaux" - podała lokalna prefektura. W zależności od rozwoju pożaru możliwe jest wyłączenie autostrady z użycia.

W lipcu pożary w Żyrondzie zniszczyły ponad 13 tys. ha terytorium.

Z Paryża Katarzyna Stańko

(PAP)

gn/

TEMATY: