Ukraina apeluje do świata, by nie dopuścił do "trybunału" nad żołnierzami w Mariupolu [RELACJA NA ŻYWO]

2022-08-12 06:42 aktualizacja: 2022-08-13, 08:15
Wojna na Ukrainie. Fot. PAP/EPA
Wojna na Ukrainie. Fot. PAP/EPA
Ukraińskie siły bezpieczeństwa i obrony wspólnie zaapelowały w piątek do społeczności międzynarodowej, by nie dopuściła do przeprowadzenia przez stronę rosyjską "trybunału" nad ukraińskimi obrońcami w okupowanym Mariupolu.

22:30 Radio Swoboda: W kraju krasnodarskim na południu Rosji wyrzutnia rakiet Iskander zderzyła się z przewożącą wodę ciężarówką Kamaz.

21:30 Biełsat: Witalij Portnikow: Do szantażu chłodem i głodem, który stał się bronią stosowaną przez Rosję podczas tych wojennych miesięcy, doszedł jeszcze jeden szantaż – katastrofą nuklearną

20:30 Prezydent Ukrainy po rozmowie z papieżem: nasz naród potrzebuje wsparcia duchowych przywódców. 

Ukraińcy potrzebują wsparcia duchowych przywódców - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z papieżem Franciszkiem.

Zełenski napisał na Twitterze, że przekazał Ojcu Świętemu informacje o agresji Rosji przeciwko państwu ukraińskiemu i o jej okropnych zbrodniach.

"Jestem wdzięczny papieżowi za jego modlitwy za Ukrainę. Nasz naród potrzebuje wsparcia od światowych przywódców duchowych, którzy powinni przekazywać światu prawdę o okrucieństwach dokonywanych przez agresora na Ukrainie" - dodał prezydent.

20:00 Siły rosyjskie ostrzelały Kramatorsk. Dwie osoby zginęły, 13 rannych. 

 

Dwóch cywilów zginęło, a 13 zostało rannych w rosyjskim ostrzale Kramatorska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała w piątek kramatorska rada miejska.

19:00 Do ukraińskiego portu Piwdennyj wpłynął statek, który dostarczy zboże do Etiopii - poinformował w piątek minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. To pierwszy statek ze zbożem, który wypłynie z Ukrainy do Afryki od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę - podkreśla agencja Reutera.

18:00 Władze Rosji prowadzą cichą „mobilizację przemysłu" i kontrolują ruchy kadrowe w przedsiębiorstwach obronnych - poinformował w piątek Główny Zarząd Wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony (HUR).

Wiadomo, że Rostec (należący do państwa rosyjski koncern, zrzeszający ponad 800 przedsiębiorstw z różnych branż, realizujący ok. 40 proc. całkowitego wolumenu zamówień obronnych i cywilnych państwa rosyjskiego) od początku sierpnia wprowadził zakaz udzielania urlopów dla całej kadry zarządzającej i dużej części pracowników niższego szczebla - przekazał HUR. W niektórych firmach wchodzących w skład Rostecu „bezterminowe odroczenie urlopu” dotyczy 100 proc. pracowników.

Komisja Wojskowo-Przemysłowa Federacji Rosyjskiej, której przewodniczy Putin, przygotowała zmiany dotyczące państwowych zamówień obronnych na rok 2022, przewidujące zwiększenie wydatków o 600-700 mld rubli (ok. 45-52,5 mld zł.); Zatwierdzenie zmian oczekiwane jest na początku września - poinformował ukraiński wywiad.

Celem skrywanej „mobilizacji przemysłu” jest zapewnienie zdolności prowadzenia działań wojennych na terytorium Ukrainy. W najbliższym czasie spodziewane jest wprowadzenie podobnych środków w innych przedsiębiorstwach przemysłowych FR - ocenia JUR.

Działania związane z odwoływaniem urlopów wiążą się również z działaniami zmierzającymi do ustanowienia pełnej kontroli nad przemieszczaniem się personelu przedsiębiorstw obronnych, przede wszystkim kadry kierowniczej, w związku z ostatnimi głośnymi przypadkami oskarżeń o zdradę wobec przedstawicieli środowisk naukowych Federacji Rosyjskiej - napisał ukraiński wywiad w komunikacie.

17:00 Ukraińskie siły bezpieczeństwa i obrony wspólnie zaapelowały w piątek do społeczności międzynarodowej, by nie dopuściła do przeprowadzenia przez stronę rosyjską "trybunału" nad ukraińskimi obrońcami w okupowanym Mariupolu.

"Apelujemy do całego cywilizowanego świata, by nie dopuścił do zapowiedzianego przez katów trybunału nad ukraińskimi obrońcami i obrończyniami w Mariupolu" - napisała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). 

 

W odezwie zaapelowano o pilne skierowanie przedstawicieli ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża do miejsc, w których więzieni są ukraińscy jeńcy wojenni, przede wszystkim do Ołeniwki, gdzie według strony ukraińskiej w wyniku rosyjskiego ataku zginęło co najmniej 40 ukraińskich jeńców.

W piątek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko napisał na Telegramie, że rosyjscy okupanci przebudowują filharmonię w tym mieście na więzienie, by zorganizować tam „trybunał” nad ukraińskimi żołnierzami.

„Oprócz klatek przygotowują specjalny bunkier-garaż dla więźniarek, które będą przewozić naszych bohaterów znajdujących się w niewoli. Tego nie było przed wojną. Jest to budowane wyłącznie w jednym celu: +trybunał+” – oznajmił Andriuszczenko. Dodał, że bunkier jest łączony specjalnymi korytarzami z klatkami i celami.(PAP)

16:10 Bułgaria wznowi eksport broni, wstrzymany w ostatnich miesiącach przez poprzedni rząd - zapowiedział w piątek Nikoła Stojanow, minister gospodarki w obecnym tymczasowym gabinecie premiera Gyłyba Donewa.

15:40 Biełsat: Rosjanie ostrzelali tej nocy Kurachwikę w obwodzie donieckim. 

15:00 Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, opublikował w piątek w mediach społecznościowych nagranie przedstawiające ukraińskie pola uprawne wypalone wskutek rosyjskich ostrzałów. "To właśnie jest oblicze +ruskiego miru+" - napisał.

"Wypalone pola w Ukrainie. To właśnie jest oblicze +ruskiego miru+: zniszczenie, śmierć i dewastacja. Największym pragnieniem Rosji jest to, by widzieć taką Europę" - napisał Podolak na Twitterze.

"Linia rozgraniczenia między naszym światem a piekłem jest obecnie w Ukrainie i odeślemy diabła do czyśćca. Potrzebujemy jedynie broni do egzorcyzmu" - dodał.

Do wpisu dołączył nagranie pokazujące czarne, wypalone pola i unoszące się w tle kłęby dymu. 

14:18 Braki kadrowe nękające rosyjskie struktury siłowe objęły również ich elitę; na okupowane terytoria Ukrainy nie chcą jechać pracownicy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), nawet za wielokrotność zwykłego wynagrodzenia i dodatkowe przywileje - napisał niezależny rosyjski kanał na Telegramie "Możem Objasnit".

FSB stara się sformować nowe oddziały kontrwywiadu wojskowego na okupowanych terytoriach Ukrainy – w obwodach ługańskim, donieckim, chersońskim, zaporoskim i charkowskim. Struktury trzeba zbudować na wszystkich poziomach – od zastępcy komendanta dyżurnego do pracowników operacyjnych i kierowników średniego szczebla - powiedział w rozmowie z "Możem Objasnit" pragnący zachować anonimowość funkcjonariusz FSB.

Chętnych do wyjazdu na okupowane terytoria brakuje. W pierwszej kolejności szefostwo stara się zwerbować tych, pod którymi „chwieje się stołek” – grozi im zwolnienie, lub otrzymali upomnienia ze względu na brak kompetencji. Wydziały kadr intensywnie obdzwaniają też byłych pracowników, nawet tych, którzy zostali zwolnieni z powodów, które dyskredytują do pełnienia służby. Nie przynosi to jednak efektów. „Na 200 obdzwonionych osób, jedynie trzy powiedziały, że się zastanowią. I to pomimo obietnicy bardzo wysokiego wynagrodzenia i innych przywilejów” – przekazało źródło kanału.

Pracownikom operacyjnym proponuje się wynagrodzenia od 450 do 600 tys. rubli (ok. 34 -45 tys. zł), co stanowi sześcio-ośmiokrotność zwykłego wynagrodzenia w służbie oraz o wiele więcej, niż proponuje się żołnierzom kontraktowym, którzy zarabiają 150-300 tys. rubli (ok. 11 -22 tys. zł.). To również nie pomaga. Funkcjonariusze na wszelkie sposoby starają się uniknąć delegacji na Ukrainę. "Wielu kupuje zaświadczenie w resortowej przychodni, kosztują one 300-400 tys. rubli (ok. 22-30 tys. zł). Inni przynoszą zaświadczenia o konieczności opieki nad bliskimi. Zrozumiałe jest, że z takimi zaświadczeniami z punktu widzenia prawa nie można ich wysłać” – wyjaśnia anonimowy funkcjonariusz.

13:50 Ponad 100 bibliotek w Ukrainie zostało zniszczonych częściowo, a ponad 21 całkowicie w wyniku rosyjskiej agresji – poinformował wiceminister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Rostysław Karandiejew na briefingu w Kijowie.

„To charakterystyczna cecha Rosji – zniszczyć mowę ojczystą, narzucić własne reguły życia.(…) 101 bibliotek utraciło znaczną część swoich zasobów, a w 21 nie zachował się żaden dokument” – oznajmił Karandiejew, cytowany przez portal Suspilne. Dodał, że rosyjscy okupanci usuwają z bibliotek i szkół wszystkie bez wyjątku książki w języku ukraińskim.

Rodziny rosyjskich wojskowych w pośpiechu uciekły z miejscowości na wybrzeżu Morza Azowskiego, położonych pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy; najeźdźcy obawiają się powtórki z Krymu, gdzie doszło do eksplozji w rosyjskiej bazie lotniczej - oznajmił w piątek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. "Wszystkie (te) rodziny opuściły wybrzeże na odcinku od miejscowości Mełekine do Biłosarajskiej Kosy (około 20-30 km na południowy zachód od Mariupola - PAP). Ponadto kolaboracyjny mer miasta Kostiantyn Iwaszczenko zwiększył liczebność osobistej ochrony z czterech do siedmiu osób. Wśród okupantów i ich współpracowników panuje strach. I to jest dobra wiadomość" - napisał Andriuszczenko na Telegramie.

13:29 Rodziny rosyjskich wojskowych w pośpiechu uciekły z miejscowości na wybrzeżu Morza Azowskiego, położonych pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy. Najeźdźcy obawiają się powtórki z Krymu, gdzie doszło do eksplozji w rosyjskiej bazie lotniczej - oznajmił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Wszystkie (te) rodziny opuściły wybrzeże na odcinku od miejscowości Mełekine do Biłosarajskiej Kosy (około 20-30 km na południowy zachód od Mariupola - PAP). Ponadto kolaboracyjny mer miasta Kostiantyn Iwaszczenko zwiększył liczebność osobistej ochrony z czterech do siedmiu osób. Wśród okupantów i ich współpracowników panuje strach. I to jest dobra wiadomość" - napisał Andriuszczenko na Telegramie

13:24 Pamięć ponad czterdziestu studentów poległych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę uczczono w piątek we Lwowie – poinformowała ukraińska telewizja Espreso.

W centrum Lwowa umieszczono w piątek, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Młodzieży, ponad 40 imiennych dyplomów, które otrzymaliby studenci z całego kraju, gdyby nie zginęli na wojnie. "Studenci stanowią najaktywniejszą społeczność rozwijającą swoje miasto i kraj oraz inicjującą i wprowadzającą zmiany. Dlatego ta akcja jest dla wszystkich mocnym przypomnieniem, że musimy kontynuować walkę i wolontariat, by uczcić pamięć tych, którzy zginęli broniąc ojczyzny” – oświadczył szef wydziału polityki młodzieżowej Rady Miejskiej Lwowa Rostysław Junyk.

13:05 Zwolennicy wojny na Ukrainie zyskują coraz większe wpływy w otoczeniu Putina, licząc na sukcesję po prezydencie Rosji - pisze francuski dziennik "Le Figaro". Dodaje, że zwolennicy negocjacji, kojarzeni głównie z elitami ekonomicznymi tracą na znaczeniu, a dawni liberałowie ekonomiczni wycofują się z polityki.

Wojna powoduje radykalizację systemu, ale pamiętajmy, że już w 2020 r. przekroczono tabu: opozycja została zredukowana do zera, przeredagowano konstytucję – mówi gazecie dyrektor Obserwatorium francusko-rosyjskiego Arnaud Dubien. „W rzeczywistości Putin chce definitywnie zerwać ze spuścizną Borysa Jelcyna dzięki nagromadzonej frustracji i niechęci do Zachodu” – zauważa Dubien.

12:47 Trwa przebudowa filharmonii w Mariupolu na więzienie dla ukraińskich żołnierzy.

12:28 Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji, najeźdźcy ani razu nie wyrazili zgody na otwarcie korytarza humanitarnego w celu dostarczenia lekarstw na okupowane tereny Ukrainy - powiadomił wiceminister zdrowia Ukrainy Ołeksandr Komaryda. "Zdarzają się nawet przypadki skrajnie cynicznych zachowań (wroga). Okupacyjne wojska zabierają wolontariuszom pomoc humanitarną (lekarstwa - PAP) i następnie rozdają ją (na okupowanych ziemiach) jako (rzekome) wsparcie z Rosji" - napisano w informacji resortu, przytoczonym przez agencję Interfax-Ukraina. Jak podkreślił Komaryda, ministerstwo zwracało się z prośbą o pomoc do licznych organizacji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) czy Lekarze bez Granic, lecz żaden z tych podmiotów nie był w stanie udzielić gwarancji bezpieczeństwa dostaw lekarstw ani pomóc w ich dostarczeniu na terytoria kontrolowane przez Rosjan.

12:01 Zgodnie z obietnicą Wielka Brytania dostarczyła już Ukrainie dodatkowe wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet M270 MLRS – ogłosił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, dziękując Brytyjczykom za tę kolejną partię pomocy wojskowej.

„Wielka Brytania obiecała, Wielka Brytania dostarczyła! Więcej M270 MLRS przybyło na Ukrainę” – napisał na Twitterze Reznikow. Ukraiński minister podziękował przy tym swojemu brytyjskiemu odpowiednikowi Benowi Wallace’owi oraz wszystkim Brytyjczykom. „Wasze wsparcie jest wspaniałe i tak ważne dla Ukrainy. Nasza armia umiejętnie wykorzysta te 'uzupełnienia' na polu bitwy. P.S. Więcej 'prezentów' przybędzie wkrótce” – dodał.

11:53 Do kraju sprowadzono ciała 522 poległych żołnierzy, którzy uznawani byli za zaginionych – poinformował ukraiński rzecznik ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko. „Udało się sprowadzić 522 ciał z różnych miejsc” – powiedział Kotenko, cytowany przez Interfax-Ukraina. Zapewnił też, że Ukraina zrobi wszystko, co w jej mocy, by sprowadzić ciała wszystkich obrońców ojczyzny. Stanowisko rzecznika ds. zaginionych w szczególnych okolicznościach podlega ministrowi ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. Działalność Kotenki koncentruje się na zbieraniu informacji o zabitych, zaginionych bez wieści oraz osobach bezprawnie zatrzymanych przez okupanta.

11:49 Kostiantyn Iwaszczenko, kolaboracyjny zarządca okupowanego przez rosyjskie wojska Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, jest oskarżany o korupcję, dlatego chce wykazać się przed Kremlem i szybko przeprowadzić w mieście mobilizację - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą już trwa i jest realizowana w podstępny sposób. Mieszkańcy są zachęcani do podejmowania pracy w firmach ochroniarskich, inspekcji pożarowej, aresztach śledczych czy służbach patrolowych. W rzeczywistości chodzi jednak o wysłanie ludzi na pierwszą linię frontu - ostrzegł samorządowiec w rozmowie na antenie telewizji Kanał 24. "Iwaszczenko otrzymał bezpośrednio od Denysa Puszylina (szefa samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej - PAP) zadanie przeprowadzenia mobilizacji w Mariupolu. Dla (kolaboracyjnego mera) efekty tego przedsięwzięcia są szczególnie ważne, ponieważ rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa sprawdza go pod kątem uczestnictwa w licznych incydentach korupcyjnych" - oznajmił Andriuszczenko.

11:41 Sześciu Tatarów krymskich zostało zatrzymanych na okupowanym Krymie przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) – poinformowała obrończyni praw człowieka Łuftis Zudijewa w ukraińskiej telewizji Espreso. Przypomniała, że w czwartek odbyły się na Krymie kolejne rewizje u Tatarów krymskich, w wyniku których zatrzymano sześć osób. „Zatrzymanych przewieziono do siedziby FSB na Krymie. Nie zostali wypuszczeni do domów na noc. A już dziś, 12 sierpnia, odbędą się w Symferopolu rozprawy sądowe, gdzie zostaną im ustalone środki zapobiegawcze” – oznajmiła Zudijewa.

11:38 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zlikwidowała w Kijowie i trzech obwodach duże kanały nielegalnego przerzutu mężczyzn w wieku poborowym za granicę – poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na Telegramie.

11:28 Kolejne dwa statki płyną „korytarzem zbożowym” z atakowanej przez Rosję Ukrainy. W piątek rano jednostki wiozące ukraińskie ziarna do Turcji i Iranu wyszły z portów nad Morzem Czarnym - podała agencja Ukrinform, cytując tureckie ministerstwo obrony. 

10:20 "Rosyjscy żołnierze trzymają nas na muszce i wykorzystują Zaporoską Elektrownię Atomową jako bazę wojskową" – przekazali BBC ukraińscy pracownicy tej okupowanej przez siły rosyjskie placówki, której sytuacja wywołuje obawy, że może tam dojść do katastrofy jądrowej.

10:01 Dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Igor Osipow został zdymisjonowany – poinformował w piątek ukraiński portal Cenzor.net, powołując się na rosyjskie kanały Telegramu. 

08:43 Rosyjski sprzęt wojskowy zniszczony w wyniku wtorkowego ataku na bazę lotniczą w Nowofedoriwce na anektowanym Krymie był wart 650-850 mln dolarów – oszacowało ukraińskie wydanie "Forbesa".

08:20 "Norwegia dołączyła do organizowanego przez władze Wielkiej Brytanii programu szkoleń dla ukraińskich żołnierzy; pomagając Kijowowi, nasi partnerzy przyczyniają się również do zapewnienia bezpieczeństwa w całej Europie" - oznajmił w czwartek wieczorem na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

08:09 Jak podaje w piątek Straż Graniczna, od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,443 mln osób. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 25,5 tys. osób.

08:01 W wyniku niedawnych eksplozji na rosyjskim lotnisku wojskowym na Krymie zniszczonych lub poważnie uszkodzonych zostało co najmniej pięć samolotów Su-24 i trzy Su-30; to znacznie osłabiło lotnictwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – ocenił w piątek brytyjski resort obrony.

07:31 "Siedmiu cywilów zginęło, a 14 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy" - poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.

Jak powiadomił, trzy osoby poniosły śmierć w Bachmucie, dwie w miejscowości Kurachowe, a także po jednej w Awdijiwce i Marjince.

07:11 Mieszkańcy obwodu chersońskiego na południu Ukrainy bardziej boją się warkotu silników ciężarówek Ural i wulgaryzmów z rosyjskim akcentem na własnym podwórku, niż ostrzałów wroga; okupanci przeprowadzają rewizje i zatrzymania w stylu lat 30. w ZSRR - ocenił w piątek lojalny wobec Kijowa wiceprzewodniczący rady regionu Jurij Sobolewski.

07:06 "Z obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy wyjechało już trzy czwarte ludności" – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko w ukraińskiej telewizji. Na początku sierpnia władze kraju ogłosiły przymusową ewakuację z regionu.

03:06 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napomniał urzędników, zarówno cywilnych, jak i  wojskowych, aby przestali rozmawiać z dziennikarzami o taktyce militarnej Kijowa przeciwko Rosji. To jest  "po prostu nieodpowiedzialne" - podkreślił.

22:00 "To, co dzieje się teraz wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, to jedna z największych zbrodni państwa-terrorysty" - powiedział prezydent Ukrainy Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu.

21:00 Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew był w czwartek w separatystycznej tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) na wschodzie Ukrainy - pisze portal Ukrainska Prawda.

(PAP)