Flash mob i pokaz musztry. Obchody 15 sierpnia w Warszawie [WIDEO]

2022-08-13 19:29 aktualizacja: 2022-08-14, 10:22
W Warszawie w ramach "Weekendu z wojskiem" rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego. Fot. PAP
W Warszawie w ramach "Weekendu z wojskiem" rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego. Fot. PAP
W Warszawie w ramach "Weekendu z wojskiem" rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego. Zaczęło się od flash moba na Placu Zamkowym, aby zaintrygować i zachęcić mieszkańców do wspólnego świętowania - powiedział ppłk Artur Sak, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczęły się niespodzianką dla turystów i mieszkańców na Placu Zamkowym zorganizowaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie.

"Zaczęło się bardzo skromnie, kilku żołnierzy z orkiestry przemieszczało się w rytm werbla w stronę Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po drodze dołączali do nich mieszkańcy i turyści oraz kolejni żołnierze tworząc tłum" - powiedział w sobotę w rozmowie z PAP podpułkownik Artur Sak, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. "Organizując flashmoba chcieliśmy zaintrygować i zaciekawić turystów i mieszkańców oraz zachęcić ich do wspólnego świętowania" - dodał.

Później na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się pokaz musztry wojskowej i wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich. Na scenie wystąpili artyści z klubów wojskowych z jednostek z Przemyśla, Rzeszowa i z Warszawy. "We wspólnym śpiewaniu mogą wziąć udział wszyscy chętni. Przygotowaliśmy śpiewniki z tekstami piosenek patriotycznych i wojskowych, jest też telebim, na którym wyświetla się tekst piosenki" - wyjaśniła podpułkownik Agnieszka Królak z Wydziału Kultury Organizacji Służby Wychowawczej Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.

Obchody Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Jak podkreślił ppłk Sak, "tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej są wyjątkowe". "W całym kraju w ramach Weekendu z wojskiem odbywają się pikniki wojskowe, na których można zobaczyć nowoczesny sprzęt wojskowy, posłuchać wojskowej muzyki i porozmawiać z żołnierzami wszystkich rodzajów sił zbrojnych" - stwierdził.

Centralne uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego odbędą się w poniedziałek w Warszawie o godzinie 10 mszą świętą za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, a w południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz wręczenie nominacji generalskich.(PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

gn/