Zmarł Nicholas Evans. Pisarz miał 72 lata

2022-08-15 17:37 aktualizacja: 2022-08-15, 17:42
Zmarł Nicholas Evans autor głośnej powieści "Zaklinacz koni". Fot. Yotoobe/Nicholas Evans discusses The Brave
Zmarł Nicholas Evans autor głośnej powieści "Zaklinacz koni". Fot. Yotoobe/Nicholas Evans discusses The Brave
Brytyjski pisarz Nicholas Evans, autor głośnej w latach 90. ubiegłego wieku książki "Zaklinacz koni", zmarł w zeszłym tygodniu w wieku 72 lat - poinformowali w poniedziałek jego agenci.

Wydany w 1995 roku "Zaklinacz koni" to debiutancka powieść Evansa, który wcześniej pracował jako dziennikarz i był m.in. reporterem wojennym w Libanie; pracował też jako scenarzysta telewizyjny.

Książka opowiadająca historię mężczyzny, który zostaje zatrudniony, by pomóc rannej nastolatce i jej koniowi wrócić do zdrowia po ciężkim urazie, nieoczekiwanie odniosła ogromny sukces - sprzedano ją w ponad 20 mln egzemplarzy i przetłumaczono na prawie 40 języków. Na jej podstawie w 1998 roku powstał film o takim samym tytule, w którym główne role grali Robert Redford i Scarlett Johansson.

Evans napisał później jeszcze cztery powieści - "W pętli", "Serce w ogniu", "Przepaść" i "Odważni", ale żadna z nich nie zbliżyła się do sukcesu "Zaklinacza koni".

"United Agents z wielkim smutkiem informują o nagłej śmierci sławnego autora bestsellerów Nicholasa Evansa, który zmarł nagle we wtorek w minionym tygodniu po ataku serca, w wieku 72 lat" - przekazano w wydanym komunikacie. (PAP)

gn/