Nowy Fundusz Młodzieżowy. Można już składać wnioski

2022-08-18 18:44 aktualizacja: 2022-08-18, 20:17
Od czwartku można składać wnioski o wsparcie z nowego Funduszu Młodzieżowego. Fot. Gov.pl
Od czwartku można składać wnioski o wsparcie z nowego Funduszu Młodzieżowego. Fot. Gov.pl
Od czwartku, 18 sierpnia, można już składać wnioski o wsparcie inicjatyw dla młodzieży w ramach nowego rządowego programu Fundusz Młodzieżowy. W tym roku do podziału przewidziano 10 mln zł. Celem inicjatywy jest m.in. zwiększenie aktywności obywatelskiej młodego pokolenia.

"Jest to nabór do pierwszej edycji konkursu w ramach tego, przyjętego zaledwie kilka tygodni temu przez rząd, wieloletniego programu Fundusz Młodzieżowy" - powiedział PAP w czwartek pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek.

Dodał, że "generalnie chodzi o wspieranie młodych ludzi w ich aktywnościach, aby angażowali się w akcje społeczne, wolontariat, procesy decyzyjne, działali na rzecz drugiego człowieka". "Dajemy instrument finansowego wsparcia, aby młodzi ludzie, którzy chcą brać udział w procesach konsultacyjnych i dialogu obywatelskim, mieli także możliwości finansowe" - powiedział.

Na ten rok do podziału w programie jest przeznaczone 10 mln zł. Od przyszłego roku będzie to 20 mln zł. "Nie jest wymagane wniesienie wkładu własnego. Nie trzeba mieć swoich pieniędzy, aby aplikować o środki. Stawiamy na ocenę pomysłu, a nie, czy ktoś ma pieniądze" - wskazał pełnomocnik rządu.

Można już składać wnioski

Mazurek podkreślił, że wnioski o wsparcie w pierwszej edycji programu można składać od czwartkowego popołudnia do 12 września br. do godz. 16 przez internet - system obsługi dotacji Narodowego Instytutu Wolności (NIW) pod adresem https://generator.niw.gov.pl/.

"NIW jest agencją wykonawczą podległą Komitetowi ds. Pożytku Publicznego i jest on operatorem wszystkich naszych programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego" - poinformował pełnomocnik ds. polityki młodzieżowej. Dodał, że rozstrzygnięć pierwszej edycji należy spodziewać się w ciągu kilku tygodni do zakończenia naboru.

Jak przekazał Mazurek "program jest skierowany do środowisk młodzieżowych działających na rzecz rówieśników". "Beneficjentami mogą być na przykład młodzieżowe rady na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego, samorządy uczniowskie i studenckie, organizacje doktoranckie, koła naukowe" - zaznaczył.

Zaznaczył, że część programu będzie miała charakter regrantingu, czyli wybrani operatorzy regionalni będą dzielić "małe granty kilkutysięczne do tych wszystkich lokalnych, oddolnych podmiotów". Dwie pozostałe części programu skierowane są już bezpośrednio do młodzieżowych organizacji pozarządowych - mają wspierać konkretne działania na przykład z zakresu edukacji obywatelskiej, czy solidarności międzypokoleniowej oraz szkolenia dotyczące zarządzania tymi organizacjami i ich rozwoju.

"Ogólnie wsparcie może dotyczyć m.in. kwestii związanych z polityką społeczną, kulturalną, upamiętnieniem tradycji narodowej i dziedzictwa regionalnego lub lokalnego, kwestii edukacji i formowania postaw obywatelskich" - przekazał pełnomocnik ds. polityki młodzieżowej.

Mazurek wyjaśnił, że inicjatywa Funduszu jest jedną z odpowiedzi na postulaty sformułowane podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych prowadzonych we wszystkich województwach pod hasłem Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia. "Wniosków było wiele, a jednym z konkretnych wniosków, który przekuł się już na działanie było uruchomienie Funduszu Młodzieżowego i uruchomienie naboru wniosków. W zaledwie kilka tygodni od przyjęcia programu przez rząd mamy pierwszą edycję konkursu" - wskazał.

Rząd przyjął ten program w drugiej połowie lipca i został on przewidziany na lata 2022-2033. "Jest to więc coś nowego, ale wprowadzonego w perspektywie wieloletniej dla młodzieży. Mam nadzieję, że niezależnie od jakichkolwiek zmian politycznych ten Fundusz już jest zagwarantowany" - powiedział Mazurek.

Szczegółowe informacje oraz porady dotyczące przygotowania wniosku w ramach programu można znaleźć na stronie NIW - niw.gov.pl. Pytania dotyczące konkursu można zadawać także poprzez pocztę elektroniczną - fm@niw.gov.pl, oraz uzyskać telefonicznie pod numerem 601 901 327 w dni robocze w godzinach 10-15. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

gn/