Po zarzutach o spóźnioną reakcję w sprawie Odry Brandenburgia bada swój system ostrzegania

2022-08-19 11:11 aktualizacja: 2022-08-19, 12:39
Gryfino, 16.08.2022. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej stawiają na Odrze kolejną zaporę elastyczną mającą za zadanie wyłapywanie śniętych ryb, 16 bm. w Gryfinie. (jm) PAP/Marcin Bielecki
Gryfino, 16.08.2022. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej stawiają na Odrze kolejną zaporę elastyczną mającą za zadanie wyłapywanie śniętych ryb, 16 bm. w Gryfinie. (jm) PAP/Marcin Bielecki
W związku z masowym śnięciem ryb w Odrze niemiecki land Brandenburgia sprawdza własne łańcuchy ostrzegania i raportowania - podało regionalne ministerstwo środowiska. Tygodnik "Spiegel" informował wcześniej, że landowy Urząd Ochrony Środowiska już na początku sierpnia zarejestrował zmiany w wodzie rzeki, ale nie podjął żadnych działań.

Chodzi między innymi o to, czy istniejąca praktyka pomiarowa wymaga ponownej oceny i dostosowania. "Na podstawie odczytów z automatycznej stacji pomiarowej we Frankfurcie nad Odrą nie można było zakładać śnięcia ryb" - poinformowała rzeczniczka ministerstwa, cytowana przez portal dziennika "Welt". Według niej w przeszłości występowały również znacznie wyższe wartości, które wskazywały na zasolenie wody, ale nie powodowały śmierci ryb w Odrze. Zwiększone zasolenie w Odrze istnieje od wielu dekad - podaje ministerstwo.

"Jeśli okaże się, że brandenburski Urząd Ochrony Środowiska już na początku sierpnia zarejestrował, że wody Odry ulegają znacznym zmianom, to musimy mówić także o niemieckiej porażce informacyjnej" - powiedział "Spieglowi" rzecznik ds. polityki ochrony środowiska frakcji Lewicy w brandenburskim parlamencie krajowym Thomas Domres.

Również chadecka grupa parlamentarna CDU/CSU w Bundestagu oczekuje wyjaśnienia sprawy. "Jeśli popełniono błędy, to muszą one zostać jak najszybciej w pełni wyjaśnione, aby w przyszłości można było lepiej reagować na podobne katastrofy" - powiedziała "Spieglowi" Astrid Damerow, deputowana chadecka zasiadająca w komisji środowiska. (PAP)

bml/ akl/