Największy drapieżnik żyjący w polskich lasach. Upodobał sobie Beskid Żywiecki [WIDEO]

2022-08-19 15:47 aktualizacja: 2022-08-19, 16:04
Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. Fot. PAP/EPA/FLORIAN KARRER (zdjęcie ilustracyjne)
Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. Fot. PAP/EPA/FLORIAN KARRER (zdjęcie ilustracyjne)
Beskid Żywiecki to ostoja niedźwiedzi, miejsce gawrowania i co bardzo istotne – rozrodu. Nasze fotopułapki regularnie rejestrują ich obecność – podali przyrodnicy ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk i opublikowali film w mediach społecznościowych.

Nagrania pochodzą z różnych okresów 2022 r. Film zobaczyć można pod adresem:

 

Robert Mysłajek ze stowarzyszenia Wilk powiedział PAP, że w Beskidzie Żywieckim odnotowują bytowanie niedźwiedzi, "które tak naprawdę współdzielimy ze Słowacją". Zaznaczył, że nie jest to populacja liczna. "Mówimy o kilku osobnikach" – powiedział.

Mysłajek dodał, że na filmie widać różne niedźwiedzie; dorosłego samca i młodszego osobnika.

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach

Beskid Żywiecki to dość niewielki obszar w porównaniu z wymaganiami niedźwiedzia brunatnego. "Dorosłe samce mogą użytkować areał o powierzchni nawet 1 tys. km kw. W Beskidzie Żywieckim są pojedyncze niedźwiedzie, które gawrują, czasem się rozmnażają. Zarejestrowaliśmy samicę z młodymi. Niedźwiedzie przychodzą na świat zimą, podczas gawrowania, zatem ewidentnie u nas zimują" – powiedział.

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. W naszym kraju jest pod całkowitą ochroną. Zwierzę jest bardzo ostrożne i stara się unikać człowieka. Może być jednak bardzo groźne. Pod żadnym pozorem nie należy iść w jego kierunku. Należy się spokojnie wycofywać.

Stowarzyszenie dla Natury Wilk zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.(PAP)

Autor: Marek Szafrański

gn/