Żaryn: artykuł Rzeczpospolitej - "Izdebski pod opieką ABW” oparty na nieprawdziwych informacjach

2022-08-22 22:22 aktualizacja: 2022-08-23, 08:09
Stanisław Żaryn. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Stanisław Żaryn. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Artykuł w poniedziałkowej Rzeczpospolitej "Izdebski pod opieką ABW" oparty jest na nieprawdziwych informacjach i wprowadza czytelników w błąd - napisał w oświadczeniu przekazanym PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn podkreślił, że ABW prowadziła wobec Andrzeja I. czynności zgodne z przepisami prawa i w ramach swoich kompetencji, a jej działania przyczyniły się do odzyskania kilkudziesięciu milionów złotych z zaliczki na zakup respiratorów.

"Artykuł Izabeli Kacprzak i Grażyny Zawadki 'Izdebski pod opieką ABW' opublikowany w dzienniku "Rzeczpospolita" z 22 sierpnia 2022 r. oparty jest na nieprawdziwych informacjach i wprowadza czytelników w błąd. Tytuł 'Izdebski pod opieką ABW' oraz podtytuł 'ABW skutecznie zablokowała realne ściganie handlarza respiratorami' sugeruje czytelnikowi ocenę treści artykułu, w sposób niezgodny z prawdą określając przy tym rolę Agencji w opisywanej sprawie" - napisał w oświadczeniu rzecznik.

"Nieuprawnione tezy 'Rzeczpospolita' powtarza w publikacji datowanej na 22 sierpnia 2022 roku pt.: "ABW wiedziała i milczała", dostępnej w wydaniu elektronicznym" - zaznaczył.

Żaryn: nieprawdą jest, że na wniosek ABW Interpol dokonał wpisu, który uniemożliwił wydanie czerwonej noty i ściganie w Europie Andrzeja I.

Żaryn napisał w oświadczeniu, że "nieprawdą jest, że 'na wniosek ABW Interpol dokonał wpisu, który uniemożliwił wydanie czerwonej noty i ściganie w Europie Andrzeja I.".

"Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie składała żadnych wniosków do Interpolu w sprawie opisanej w artykułach. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła w sprawie Andrzeja I. własne działania ustawowe, w tym związane z dokonywaniem wpisów do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS II)" - wyjaśnił.

"W czerwcu br., po otrzymaniu wniosku prokuratury dotyczącego Andrzej I., ABW wycofała wpis z tego systemu, umożliwiając tym samym prowadzenie czynności przez prokuraturę. Nieprawdziwe są zatem tezy jakoby działania Agencji miały wpływ na ściganie Andrzeja I." - wskazał rzecznik.

"Dodać należy, iż ABW prowadziła wobec Andrzeja I. czynności zgonie z przepisami prawa i w zakresie ustawowych kompetencji. ABW podejmowała m.in. wobec wyżej wymienionego czynności w sprawie zakupu respiratorów. Działania ABW przyczyniły się do odzyskania przez Skarb Państwa kwoty kilkudziesięciu milionów złotych stanowiącej znaczną część wypłaconej w 2020 r. Andrzejowi I. zaliczki na poczet zakupu respiratorów" - napisał.

Zaznaczył, że prokuratura jest dysponentem materiałów przekazanych przez ABW na temat osoby Andrzeja I. oraz podmiotów przez niego nadzorowanych.

"Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego skierował do Redaktora Naczelnego dziennika 'Rzeczpospolita' wniosek o sprostowanie ww. nieprawdziwych informacji - zgodnie z przepisami ustawy Prawo prasowe" - przekazał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.(PAP)

Autor: Aleksander Główczewski

dsk/