Jak wydatki na obronność wpłyną na stawki VAT? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

2022-08-25 10:39 aktualizacja: 2022-08-25, 12:16
Czołg Abrams. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Czołg Abrams. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Dopóki wydatki na obronność będą przekraczać 3 proc. PKB, stawki VAT powinny pozostać na poziomie 8 i 23 proc. – powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

„Doszliśmy do wniosku, że dopóki wydatki na obronność będą przekraczać 3 proc. PKB, stawki VAT powinny pozostać na poziomie 8 i 23 proc.” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

Zwrócił uwagę, że w przyszłym roku wydatki na obronność sięgną 3 proc. PKB.

„Do tego dochodzi dodatkowy fundusz, wynikający z ustawy o obronie ojczyzny, który oznacza dodatkowe kilkadziesiąt miliardów złotych. A więc w tym okresie, kiedy państwo potrzebuje wzrostu poziomu bezpieczeństwa, chcemy utrzymać stawki VAT” – dodał Artur Soboń. 

Soboń: grupa podmiotów, które mogą zostać objęte podatkiem minimalnym, liczy ok. 7 tys. firm 

Soboń przedstawiał przygotowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w podatkach dochodowych, które zostały skierowane do Sejmu. W ramach tych zmian MF proponuje zawieszenie działania przepisów ustawy o podatku minimalnym na lata 2022 i 2023.

„Grupa podmiotów, które mogą zostać objęte podatkiem minimalnym, liczy ok. 7 tys. firm, ale są to duże podmioty” – powiedział Artur Soboń.

Dodał także, że po zmianach podatek minimalny będzie zależeć m.in. od wyników firmy w ciągu trzech wcześniejszych zmian. Jeśli w jednym z trzech lat podatnik będzie miał rentowność wyższą od ustalonej w ustawie, podatku minimalnego nie zapłaci. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

dsk/