O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

26 sierpnia 1944 roku niemiecka bomba trafiła w kościół św. Jacka przy ulicy Freta. W ruinach zginęło kilkaset osób

78 lat temu - 26 sierpnia 1944 roku - Powstańcy bronili się w Banku Polskim i Pałacu Blanka, lecz opuścili szpital Jana Bożego podpalony przez Niemców. W ruinach trafionego niemiecką bombą kościoła św. Jacka zginęło kilkaset osób. Na Sadybie utworzono Batalion AK "Oaza".

Ruiny kościoła Dominikanów pw. św. Jacka przy ulicy Freta. Fot. PAP
Ruiny kościoła Dominikanów pw. św. Jacka przy ulicy Freta. Fot. PAP

Więcej

Fot. Kadr z filmu Kanał. Fot. Youtube.com
Fot. Kadr z filmu Kanał. Fot. Youtube.com

Ewakuacja Komendy Głównej AK. Kanałami ze Starówki do Śródmieścia Warszawy

26 sierpnia 1944 r. Niemcy podpalili piwnice szpitala Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej 12. Z budynku wycofali się ostatni żołnierze Batalionu AK "Czata 49". Od chwili wybuchu Powstania Warszawskiego placówka blokowała nieprzyjacielowi dostęp do Starówki z kierunku północnego.

Trwała obrona Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, Pałacu Blanka przy Senatorskiej 14 i Pasażu Simonsa u zbiegu ul. Długiej i Nalewek.

26 sierpnia 1944 r. w podziemiach kościoła pw. św. Jacka przy ul. Freta 10, gdzie znajdowała się filia powstańczego szpitala, trafiła niemiecka bomba. W ruinach zginęło kilkaset osób – pacjentów szpitala i ukrywającej się przed nalotami ludności cywilnej.

Żołnierze Zgrupowania AK "Leśnik" 26 sierpnia walczyli nadal w kompleksie budynków PWPW. 26 sierpnia 1944 roku na Sadybie (Mokotów) został utworzony Batalion AK „Oaza”, pod dowództwem kpt. Jacka Wyszogrodzkiego "Janusza".

W nocy 26/27 sierpnia powstańcom udało się zdobyć gmach klasztoru Nazaretanek przy ul. Czerniakowskiej 137. Niemcy kontynuowali artyleryjski zachodniego Śródmieścia m.in. okolicy ul. Śliskiej i Chłodnej. (PAP)

>> Kalendarium Powstania Warszawskiego

Autor: Maciej Replewicz

mj/

Zobacz także

  • Biblioteka Narodowa przechowuje książkę ocalałą po powstaniu warszawskim [NASZE WIDEO]

  • Pomnik Małego Powstańca. Fot. PAP/Albert Zawada
    Pomnik Małego Powstańca. Fot. PAP/Albert Zawada

    Dzięki publikacji PAP znaleziono rzeźbę służącą za pierwowzór pomnika Małego Powstańca [ZDJĘCIA]

  • Obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Uroczystość wygaszenia Ognia Pamięci [NASZE WIDEO + GALERIA]

  • Od wiary w zwycięstwo do walki o przetrwanie: codzienność powstania warszawskiego [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP