Ministerstwo Zdrowia przedłuży program rehabilitacji po przebytym COVID-19

2022-08-26 09:53 aktualizacja: 2022-08-26, 13:32
Fot. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój
Fot. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój
Przedłużenie okresu realizacji programu pilotażowego rehabilitacji leczniczej po przebytej chorobie COVID-19 o kolejne cztery miesiące – do 31 grudnia 2022 r. – przewiduje opublikowany w piątek w RCL projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19, skierowano do konsultacji publicznych.

MZ uzasadnia decyzję o wydłużeniu realizacji programu rehabilitacji pocovidowej 

Jak uzasadniono, konieczność wydłużenia realizacji programu pilotażowego jest podyktowana aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce – obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego.

"W okresie stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnione jest przedłużenie realizacji programu pilotażowego, które ponadto pozwoli w odniesieniu do większej liczby przypadków przetestować model opieki rehabilitacyjnej nad pacjentami po przebytej chorobie COVID-19" – napisano.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W projekcie zaznaczono, że dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawiają swoją sprawność oddechową, wydolność wysiłkową i krążeniową. Podkreślono, że pozytywnie wpłynie ona również na ich kondycję psychiczną.

Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19, wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli każdy lekarz, który ma umowę z NFZ, np. lekarz rodzinny.

Program gwarantuje od dwóch do sześciu tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.(PAP)

Autorka: Agata Zbieg

mmi/