Z Krakowa do Zakopanego nie pojedziemy pociągiem. Od września rusza remont kolei

2022-08-29 11:28 aktualizacja: 2022-08-29, 19:38
Dworzec PKP w Zakopanem, Fot. PAP/Grzegorz Momot
Dworzec PKP w Zakopanem, Fot. PAP/Grzegorz Momot
Po wakacyjnej przerwie ruszy kolejny etap inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane. Od czwartku na odcinku Kraków – Zakopane będzie kursowała zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi Intercity. Za składy Polregio pojadą autobusy na odcinku Sucha Beskidzka – Zakopane.

Szczegółowe informacje o zmianach w kursowaniu pociągów pod Tatry są dostępne na portalpasazera.pl oraz na stronach internetowych przewoźników - poinformował w poniedziałek zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Rozpoczynający się 1 września etap robót na kolejowej Zakopiance ma potrwać do grudnia. Prace będą polegały na przebudowie stacji w miejscowościach: Osielec, Chabówka, Skawa oraz przystanku Szaflary Wieś. Prace będą także prowadzone na szlaku Szaflary – Biały Dunajec oraz na stacji końcowej w Zakopanem.

Jak zapowiada PKP, pasażerowie zyskają dostępniejsze, lepiej przygotowane do podróży perony. Prace obejmą również przebudowę torów, sieci trakcyjnej na stacjach, przepustów oraz przejazdów kolejowo-drogowych i urządzeń sterowania ruchem. Po modernizacji ma poprawić się sprawność kolejowej trasy pod Tatry, a także wzrośnie poziom bezpieczeństwa w komunikacji kolejowej i drogowej.

Modernizacja kolejowej zakopianki, prowadzona jest w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych 97,98,99 na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”. Na realizację zadania przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto.

Celem trwającej przebudowy trasy kolejowej Kraków – Zakopane jest skrócenie czasu podróży pociągiem do stolicy Tatr, zwiększenie dostępności do kolei i komfortu pasażerów oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Szacowany czas jazdy po zakończeniu inwestycji wyniesie nieco ponad 2 godziny. Zakończenie wszystkich prac na trasie planowane jest na koniec 2023 r.

Do tej pory przebudowano już 21 stacji i przystanków między Skawiną a Zakopanem, a także zmodernizowano 125 przejazdów kolejowo-drogowych na trasie między Skawiną a Suchą Beskidzką ora Chabówką a Zakopanem.(PAP)

autor: Szymon Bafia

kw/