Odznaczenia dla działaczy Solidarności. "Bez nich zwycięstwo nie byłoby możliwe" [ZDJĘCIA]

2022-08-30 14:48 aktualizacja: 2022-08-30, 20:54
W imieniu Prezydenta RP szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk odznaczył w Łodzi 50 działaczy Solidarności Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Bez nich zwycięstwo byłoby niemożliwe - powiedział PAP.

Kasprzyk podkreślił, że myślenie o bohaterach, którzy walczyli o wolność powinno być rzeczą oczywistą, kiedy ta wolność została odzyskana. "Tak się nie stało. Dopiero w 2015 roku powstała ustawa o osobach represjonowanych w PRL z powodów politycznych. Dzięki niej poprzez kierowany przeze mnie urząd państwo sprawuje opiekę na osobami zaangażowanymi w walkę niepodległościową w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku" - akcentował w rozmowie z PAP Kasprzyk.

"Walczyli o wolność i suwerenność"

"Udało się zrównać ich uprawnienia z kombatantami okresu wojennego, bo chociaż nie walczyli z bronią w ręku, to walczyli o to samo: o wolność, suwerenność. To jest docenienie ludzi, którzy nie są postaciami z pierwszych stron gazet, ale bez nich prowadzenie walki i zwycięstwo Solidarności byłoby niemożliwe" - zaznaczył. "To oczywiste, że pastwo polskie winne jest im hołd i opiekę" - podsumował.

W uroczystości, oprócz wyróżnionych i ich rodzin oraz szefa UdSKiOR, wzięli udział: dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut, przewodniczący łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalik a także jeden z inicjatorów przyznania odznaczeń, szef Związku Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956-1989 - legendarny przywódca łódzkiej Solidarności Andrzej Słowik.

"Nigdy nie jest tak, że można uhonorować wszystkich, ale działalność wielu osób przywróciliśmy pamięci" - powiedział Słowik. "Należy nadal to robić" - podkreślił.

Jeden z odznaczonych Stanisław Lipski wyraził nadzieję, iż następni rządzący Polską będą pamiętać o swoich bohaterach. "Oby za 50 lat prezydentem był ktoś, kto ustanowi medal z okazji 150 lat odzyskania przez Polskę Niepodległości" - powiedział.

Działacz Solidarności: za niepodległość Polski warto oddać życie

Odznaczony działacz Solidarności Longin Chlebowski wspominał wielu odważnych ludzi, których nazwiska należałoby przywrócić historii. "Pamiętam takiego studenta, który powtarzał, że za niepodległość Polski warto oddać życie" - powiedział PAP.

Wyróżniony działacz opozycji niepodległościowej, prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Zbigniew Natkański, przypomniał, że o suwerenność kraju należy dbać codziennie. "Mamy takie czasy, że ciągle należy walczyć o niepodległość naszego kraju" - ocenił. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

mj/