Pompy do natleniania Odry tylko w Szczecinie. W pozostałych miejscach warunki tlenowe uległy poprawie

2022-08-30 15:14 aktualizacja: 2022-08-30, 18:07
Obecnie w Szczecinie pracują cztery pompy celem punktowego natleniania wody. Fot. PAP/Jerzy Muszyński
Obecnie w Szczecinie pracują cztery pompy celem punktowego natleniania wody. Fot. PAP/Jerzy Muszyński
W Szczecinie pracują cztery pompy do punktowego natleniania wody. W pozostałych miejscach warunki tlenowe w Odrze uległy poprawie – poinformowało we wtorek centrum prasowe wojewody zachodniopomorskiego.

"Obecnie pracują cztery pompy celem punktowego natleniania wody – przy ul. Bydgoskiej w Szczecinie. W pozostałych miejscach parametry tlenowe wody uległy poprawie; w porozumieniu z Polskim Związkiem Wędkarskim i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska podjęto decyzję o zakończeniu natleniania. Nie pracują również dwa aeratory" – przekazał we wtorek Michał Ruczyński z centrum prasowego wojewody zachodniopomorskiego.

Pompy w stałej gotowości

Zaznaczył, że pompy PSP pozostają w stałej gotowości – w razie pogorszenia się parametrów tlenowych wody zostaną zadysponowane ponownie.

W Szczecinie przy Moście Cłowym na Odrze Wschodniej zawartość tlenu w wodzie wynosi – według wtorkowych pomiarów – 2,78 mg/l, a na Odrze Zachodniej przy Moście Długim – 3,15 mg/l. W przesmyku między jeziorem Dąbie a Dąbiem Małym wynosi natomiast 2,77 mg/l. W pozostałych punktach, w których prowadzone było badanie, zawartość tlenu w wodzie przekracza 4 mg/l – to minimalna wartość pozwalająca rybom na normalne bytowanie.

Z Odry na odcinku zachodniopomorskim od 13 sierpnia wydobyto ponad 168 ton śniętych ryb, które trafiły do utylizacji; dwa ostatnie transporty (w tym wtorkowy) nie przekroczyły 400 kg.

Nadal działa 19 zapór w 10 miejscach. Zdjęto zapory w Widuchowej, Krajniku Dolnym, Mniszkach, Lubnicy i Żabnicy.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

gn/

TEMATY: