Są wyniki przeprowadzonych w Wiedniu badań toksyn w glonach z Odry

2022-08-31 18:39 aktualizacja: 2022-09-01, 09:55
Patrol strażaków na Odrze Fot. PAP/Jerzy Muszyński
Patrol strażaków na Odrze Fot. PAP/Jerzy Muszyński
Wyniki badań toksyn w glonach z Odry przeprowadzone na Uniwersytecie Wiedeńskim są tożsame z wynikami otrzymanymi wcześniej na Uniwersytecie Gdańskim - poinformowała w środę wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

"Dzisiaj otrzymaliśmy wyniki badań z Uniwersytetu Wiedeńskiego, do którego przekazaliśmy próbki. Były to wyniki badań toksyn w glonach. Te wyniki, które otrzymaliśmy, są tożsame z wynikami, które wcześniej otrzymaliśmy na Uniwersytecie Gdańskim" - powiedziała Golińska podczas briefingu prasowego poświęconego podsumowaniu dotychczasowych prac dotyczących sytuacji powstałej na Odrze.

Na Uniwersytecie Wiedeńskim trwają badania przesłanych przez Polskę próbek ryb i małży

"Na te wyniki, jeśli chodzi o zawartość toksyn w rybach i małżach, musimy chwilę poczekać" - stwierdziła.

Golińska poinformowała, że w środę odbyło się kolejne spotkanie ekspertów, w trakcie którego dokonano podsumowania dotychczasowych prac, dotychczasowych wyników badań i analiz, które były wykonywane. Celem środowego spotkania była również próba odpowiedzi na pytanie, co było przyczyną śnięcia ryb, a także wstępne założenia do raportu który zostanie zaprezentowany 30 września.

"Wiele wskazuje na to że przyczyną śnięcia ryb była ichtiotoksyna ze złotych alg. Wciąż trwają kluczowe badania, które będą mogły nam odpowiedzieć jednoznacznie czy ta nasza hipoteza się potwierdza. Również poszukujemy odpowiedzi na pytanie, co spowodowało wyrzut tych toksyn" - dodała wiceminister.

Wskazała, że dotychczas wykonano blisko 21 tysięcy badań wody.(PAP)

mar/