Robot da Vinci będzie wykorzystywany do operacji urologicznych w Gdyńskim Centrum Onkologii

2022-09-02 09:58 aktualizacja: 2022-09-02, 14:29
Operacja z użyciem robota Da Vinci. Fot.  PAP/ Leszek Szymański
Operacja z użyciem robota Da Vinci. Fot. PAP/ Leszek Szymański
Lekarze z Gdyńskiego Centrum Onkologii od soboty będą korzystali z robota da Vinci. Specjalistyczny sprzęt o wartości blisko 8,5 mln zł wspomoże lekarzy m.in. przy operacjach urologicznych.

Spółka Szpitale Pomorskie kupiła za blisko 8,5 mln zł system do chirurgii małoinwazyjnej da Vinci. Został on umieszczony w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (Gdyńskim Centrum Onkologii).

Jak przekazała w komunikacie rzeczniczka szpitala Małgorzata Pisarewicz, w sobotę ruszą pierwsze operacje urologiczne przy użyciu robota da Vinci.

"W pierwszej kolejności będą wykonywane zabiegi urologiczne przez specjalistów z tego zakresu zarówno ze szpitala w Gdyni, jak i Wejherowa" – podkreśliła w komunikacie Pisarewicz.

Wskazała, że będą to zabiegi wycięcie gruczołu krokowego z powodu nowotworu, a docelowo radykalne wycięcie pęcherza moczowego z powodu nowotworu, wyłuszczenie guza nerki (tzw. operacja nerkooszczędzająca) oraz operacje rekonstrukcyjne i naprawcze w ramach urologii.

Ponadto lekarze przy użyciu robota planują zabiegi z zakresu ginekologii onkologicznej, otolaryngologii i chirurgii kolorektalnej.

Rzeczniczka szpitala oceniła, że operacje, które zostaną wykonane przez chirurgów za pomocą robota da Vinci, dadzą wymierne korzyści pacjentom.

"Narzędzia są wprowadzane przez ośmiomilimetrowe otwory zamiast tradycyjnie przez wszystkie powłoki ciała. Pozwoli to na mniejszą utratę krwi, szybsze gojenie ran, a po zabiegu szybszy powrót o zdrowia" – podkreśliła Pisarewicz.

Rzeczniczka przekazała, że szpital w Gdyni będzie 19. miejscem w Polsce, w którym wykonywane będą zabiegi chirurgii małoinwazyjnej z wykorzystaniem autoryzowanego systemu da Vinci.

"Na świecie zainstalowanych jest łącznie prawie 7 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 69 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota. Dotychczas wykonano ponad 10 mln zabiegów z udziałem da Vinci na całym świecie" – wyliczała w komunikacie Pisarewicz.(PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

mj/