Minister Niedzielski we Lwowie. Odwiedził szpital dla weteranów wojennych i osób represjonowanych

2022-09-02 15:37 aktualizacja: 2022-09-03, 09:21
Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko podczas spotkania we Lwowie. Fot. PAP/Karina Sało
Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko podczas spotkania we Lwowie. Fot. PAP/Karina Sało
Polska staje się wrotami dla rannych żołnierzy i pacjentów z Ukrainy do całej Europy, dzięki czemu możecie prowadzić swoją walkę z najeźdźcą – oświadczył w piątek we Lwowie minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef MZ wraz ze swym odpowiednikiem, ministrem zdrowia Ukrainy Wiktorem Laszką, odwiedził szpital dla rannych żołnierzy w Winnikach pod Lwowem oraz podziękował Ukraińcom za ich poświęcenie w wojnie z Rosją.

"Minister @a_niedzielski odwiedził dziś w towarzystwie ministra zdrowia Wiktora Liaszko Lwowski Szpital Obwodowy dla weteranów wojennych i osób represjonowanych. Rozmawiał z lekarzami i rannymi w działaniach wojennych o bieżących potrzebach w leczeniu pacjentów" – przekazał na Twitterze resort.

MZ zacytowało też wypowiedź ministra. "Wielki szacunek dla narodu ukraińskiego za walkę. Naszą rolą, jak i innych państw Europy, jest pomoc. Jesteśmy wrotami do Europy dla ukraińskich pacjentów" – powiedział Niedzielski.

"Ukraina może prowadzić walkę z rosyjskim agresorem i być spokojna o swoich chorych" – powiedział przebywając z wizytą w tym kraju szef MZ, cytowany na TT ministerstwa.

"Polska staje się wrotami do całej Europy w leczeniu pacjentów z Ukrainy"

Minister przypomniał, że dzień wcześniej na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce otwarty został Medevac Hub, który będzie wykorzystywany do szybkiej relokacji ukraińskich pacjentów do krajów Unii Europejskiej. Otwarto go z udziałem ministrów zdrowia Polski i Ukrainy.

„Polska staje się takimi wrotami dla pacjentów z Ukrainy do całej Europy. Cały ten proces, który zorganizowaliśmy, jest również finansowany przez Polskę, przez kraje Europy i gwarantuje już w tej chwili możliwość transportu tych pacjentów, którzy wymagają długiego leczenia, skomplikowanego leczenia, do dowolnego kraju Europy” – powiedział Niedzielski na konferencji prasowej z Laszką we Lwowie.

„Ale Polska opiekuje się nie tylko pacjentami. Opiekuje się również wszystkimi, którzy trafili do Polski. Myślę przede wszystkim o kobietach, dzieciach, tak że możecie prowadzić swoją walkę” – podkreślił minister zdrowia.

Niedzielski podziękował jednocześnie Ukraińcom za to, co robią dla swojego kraju, Polski i Europy.

„Przede wszystkim  chciałem zwrócić się do naszych przyjaciół Ukraińców z wielkimi wyrazami szacunku. Walka, którą prowadzicie, to nie jest walka tylko o Ukrainę, to jest walka również o Polskę, walka o całą Europę. Dlatego staramy się wspierać was wszelkimi środkami, zarówno militarnymi, finansowymi i innymi środkami materiałowymi, a moją rolą jest wsparcie pacjentów, którzy czy w wyniku walki, ale nie tylko, potrzebują kompleksowej pomocy. Dlatego dzięki świetnej współpracy z panem ministrem Wiktorem Laszko udało nam się stworzyć system transportowania pacjentów do Polski i z Polski po całej Europie” – powiedział. 

Minister zdrowia Ukrainy wskazał, że dzięki temu systemowi ukraińscy żołnierze, ranni w walkach z Rosją, będą mogli być szybko i w bardzo dobrych warunkach przewiezieni do szpitali w innych krajach.

„Medyczny hub (na lotnisku w Jasionce – PAP) przeznaczony jest dla tymczasowego pobytu Ukraińców, którzy udają się na leczenie za granicą z traumami, które są wynikiem napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę” – powiedział Laszko.

On również dziękował Polsce za wspieranie jego kraju w walce z agresją wojskową Rosji. „Chciałbym podziękować panu Adamowi, jako przedstawicielowi polskiego rządu, za to wspieranie Ukrainy, które odczuwamy we wszystkich sferach, a szczególnie w medycynie, ponieważ z Polski nadchodzi i sprzęt medyczny i leki bezpłatnie” – oświadczył.

„Na równi z obywatelami polskimi udziela się pomocy medycznej obywatelom Ukrainy, którzy tam się znajdują, którzy wyjechali w związku z wojną i trafiają tam z bojowymi ranami, poparzeniami i innymi obrażeniami” – podkreślił minister zdrowia Ukrainy.

Medevac Hub będzie pomagał obywatelom Ukrainy 

W czwartek Jasionce otwarto hub medyczny, w którym pacjenci z Ukrainy będą mogli w oczekiwać na transport na dalsze leczenie w innych krajach europejskich. Minister Niedzielski podczas konferencji podkreślił, że powstanie hubu to przykład współpracy wielu instytucji, zarówno państwowych, europejskich, jak i organizacji pozarządowych.

"Te wszystkie ręce znalazły się na pokładzie po to, aby domknąć proces logistyczny, który realizujemy od kilku miesięcy z sukcesem, chodzi o proces transportu pacjentów z Ukrainy na leczenie do innych państw" – wskazał.

Zaznaczył, że dzięki hubowi pacjenci z Ukrainy będą mogli w dobrych warunkach czekać na transport na dalsze leczenie. "Dzięki takiemu rozwiązaniu transport będzie mógł się odbywać w bardziej zorganizowanej formie, specjalny samolot będzie zabierał stąd pacjentów dwa razy w tygodniu" – podał.

Niedzielski przyznał, że idea transportu pacjentów z Ukrainy do innych państw będzie stanowić ulgę dla polskiego systemu zdrowia. Minister poinformował, że do tej pory najwięcej pacjentów z Ukrainy przyjęła Norwegia.

Niedzielski powiedział również, że na początku konfliktu przeważali pacjenci chorzy przewlekle, ale obecnie coraz większą grupę stanowią osoby, które są poszkodowane w wyniku działań wojennych.

Hub w Jasionce będzie mógł pomieścić 20 pacjentów, pierwsi mają zostać przyjęci za tydzień. Medevac Hub będzie wykorzystywany do szybkiej relokacji ukraińskich pacjentów do krajów Unii Europejskiej oraz m.in. Norwegii. Pacjenci pod opieką służb medycznych będą tu czekać na transport do innego państwa.

W tym celu wykorzystywany będzie specjalny samolot, który będzie lądował i startował z nieopodal położonego lotniska w Jasionce. Maszyna kursować ma dwa razy w tygodniu i przewozić pacjentów do 18 krajów, które zadeklarowały przyjmowanie chorych z Ukrainy. (PAP)

Ze Lwowa Jarosław Junko (PAP)

mmi/